Múzeum obchodu v Podunajských Biskupiciach na okraji Bratislavy skrýva zaujímavé predmety z minulého storočia, doslova insitné reklamy na kávu, pivo, pracie prášky. Zástupcovia kreatívnych tvorcov reklám by našli veľa inšpirácie, ako sa vtedy v rámci propagácie nejakého výrobku uvažovalo. Ale tento verejnosťou málo objavený priestor skrýva aj organizáciu klubových koncertov, často až s nečakane kvalitnými protagonistami. Nedal som si ujsť Texasana Mika Zita, bluesmana ako remeň, ale, predstavte si, belocha. A bolo to viac do blues-rocku. Hŕstka fanúšikov si prišla na svoje, Mike potom prišiel medzi nich, debatoval, fotil sa, podpisoval.
Samozrejme, že som mu pripomenul, že v texaskom Dallase je jeden z najlepších slovenských športovcov, kladivár Libor Charfreitag. Disciplína hod kladivom mu veľa nehovorila. Ale nič to, bol to jeho prvý a zatiaľ na dlhšie obdobie jediný koncert na Slovensku, potom sa ponáhľal do Záhrebu. Ponúkol krištáľovo čistý hudobný zážitok v porovnaní s paškvilmi, ktoré na nás útočia z playbackov rádií či televízii a z najmä hudobných kanálov.
V rámci súčasných udalostí ma trápi, čo bude ďalej s Japonskom. Sú úžasní, ako to znášajú, príklad pre všetkých. Mal som to šťastie štyri razy navštíviť krajinu vychádzajúceho slnka. Disciplína, úcta, to všetko k nim patrí. Ani v noci, keď nie je nablízku žiadne auto, nikto neprejde na červenú.
Vtipy o cisárovi? Vylúčené. Sú ťahúňmi vo svetovom športe, organizujú veľa podujatí, japonské firmy sú vážnymi globálnymi sponzormi športu. A sme opäť u L. Charfreitaga, medzinárodnú sezónu by mal odštartovať práve v Japonsku, 8. mája na mítingu v meste Kawasaki. Je pri oceáne medzi Tokiom a Jokohamou, len tristo kilometrov od mesta Sendai. Nuž, uvidíme, nie som si istý, či sa to bude dať usporiadať.
Apropo Líbya, ďalšie neradostné fakty okolo nás. Ale cítim, že toto všetko dodáva silu a optimizmus (netreba lámať palicu) v tom, že sa môžeme tešiť zo všetkého, čo máme, a nie sa zbytočne sťažovať. Veď môže byť aj horšie. Ako napríklad v Japonsku alebo Líbyi.
Mimochodom, viete, že aktuálne najlepší líbyjský atlét je bežec na 400 metrov Mohamed Khawajah s národným rekordom 44,98 s, ktorým vyhral vlaňajší africký šampionát? A ešte čosi, dlhé roky brázdil slovenské cesty Ali Ezayedi pod taktovkou slovenského trénera Gabriela Valisku z Košíc. Bežal dva olympijské maratóny (2004 a 2008) a je národným rekordérom v maratóne časom 2:13:33. Dúfajme, že obaja títo špičkoví atléti sú v poriadku.
Tak a teraz to všetko, čo sa deje okolo nás, vysvetľujte deťom, primerane veku. Ale s tým sú konfrontovaní všetci rodičia súčasnosti a v každom kúte našej planéty. Vlastne, všetko je to o motivácii vytrvať aj v ťažkých časoch, mať hlavu hore a nevzdávať sa. Či už v rodine, v škole alebo vo firme. Pozitívne naladenie, nie snívanie mimo reality. Tomu pomáha otvorene hovoriť o veciach, nie dusiť ich v sebe. Tak som aj ja niečo napísal.
A ešte do tretice L. Charfreitag, tento týždeň mám rokovanie s jeho potenciálnym sponzorom, tak to azda vyjde.