Zmluvy, ktoré uzavrela Národná diaľničná spoločnosť na školenie a koučing šokovali širokú verejnosť. Dokonca ma teší, že koučingu sa dostáva takej pozornosti aj v hlavných správach. Aj trh sa vyčistí a stanovia štandardy. Len aby sa s tým čistením nevyliala vanička povestným slovenským spôsobom.
Tak úvodom: Štátna spoločnosť NDS si objednala služby FranklinCovey CZ a koučing. Cena za hodinu je závratná a pre daňového poplatníka z malého mesta, alebo firmu strednej veľkosti šokujúca. Zákazku dostala nadnárodná firma a slávny slovenský športovec, biznisman s krištáľovo čistým menom. Prečo on? Prečo tak veľa? A kto to je vlastne Covey? Novinári budú pátrať, manažéri sa ošívať, personalisti budú mať svojich päť minút slávy.
So Stephenom R. Coveym mám vlastnú skúsenosť. Pred tromi rokmi sa mi dostala do ruky kniha uznávaného experta na riadenie Stephena R. Coveyho 7 návykov skutočne efektívnych ľudí. Bol to pre mňa objav a prihlásil som sa na otvorený seminár firmy FranklinCovey CZ. Potom som absolvoval ich Leadership. Kurzy neboli lacné, ale považujem túto investíciu za jednu z najlepších v mojom živote. Oba semináre potvrdzovali to, čo hovoria svetové recenzie – jeho prístup je o filozofii k vlastnému rozvoju manažéra, je prelomový a dnes právom patrí k najúspešnejším v modernom manažmente. A Franklin Covey CZ má vynikajúcich lektorov. Môžem to posúdiť – absolvoval som viaceré stáže, tréningy a pobyty od Anglicka po Japonsko. Škoda, že som na knihu “nenarazil” skôr, ešte ako vrcholový manažér v IT biznise. Bol by som v najhoršom prípade mal o čom rozmýšľať. Som však presvedčený, že by ma Stephen R. Covey silno inšpiroval k prospechu mojich kolegov a firmy.
Ale vráťme sa ku koučingu, dnes modernému slovu v biznis kruhoch na Slovensku. Za koučov sa dnes vyhlasuje veľa ľudí. Najmä tých čo “koučujú”. Moje skúsenosti však ukazujú, že dodržiavanie Etického kódexu kouča a skutočná znalosť Kompetencií profesionálneho koučovania definovaných International Coaching Federation nie je silnou stránkou mnohých z nich. Verím, že trh ich teraz donúti k potrebe medzinárodnej certifikácie. Klienti by si to mali od nich vyžadovať, veď im vstupujú do života a do firemnej kultúry.
Je ešte veľa priestoru pre využitie koučingu v osobnom rozvoji manažérov a jeho využívaniu ako jedného z efektívnych štýlov riadenia. Koučing nie je všeliek, ale tam kde je potrebné podporiť kreativitu a motiváciu pracovníkov má svoje opodstanenie o ktorom sa v modernom manažmente nediskutuje. Otázka teda nestojí či ale kde a ako. Koučing teda jednoznačne patrí do repertoáru dobrého manažéra. A verím, že dobrých manažérov chce mať aj vláda vo svojich štátnych firmách.
Nechcem obraňovať rozsah, spôsob výberu, realizáciu koučingu a školení objednaných NDS. To nech posúdia kompetentní. Ponuka rozvoja manažérov a možnosti koučingu sú dnes bezosporu uznávané špičkové prístupy v riadení. A verím, že budú čoskoro širšie “objavené” i v riadení štátnych firiem.