Zarába aspoň milión ročne, v garáži mu okrem flotily Mercedesov stojí aj krásne červené Ferrari, obýva vilu s obytnou plochou tisíc štvorcových metrov, vlastní niekoľko hodiniek značky Rolex, na dovolenky chodí len do najexkluzívnejších exotických destinácií, oblieka sa výhradne do oblečenia od renomovaných značiek, obeduje a večeria len vo vybraných gurmánskych reštauráciách – takto približne vyzerá bežná predstava o bohatom človeku.
Pokiaľ máte radšej Maserati alebo Porsche, pokojne si ich vymeňte za Ferrari. Alebo vám nestačí tisíc štvorcových metrov obytnej plochy? Zdá sa vám milión ročne málo? Nič sa nedeje, pridajte si, koľko potrebujete. Otázka, ktorá ma trápi, totiž nie je o tom, koľko musím zarobiť alebo čo musím vlastniť, aby som sa mohol označiť za bohatého človeka. Je o tom, či tento spôsob chápania bohatstva je vôbec správny, alebo je to celé trochu inak.
„Akože inak? O čom to do čerta hovorí?” napadlo asi mnohým z vás. Ale poďme na to po poriadku a systematicky.
Koľko musí teda bohatý človek ročne zarobiť? Pre všetkých, ktorí očakávajú, že vám teraz prezradím tú magickú cifru, mám zlú správu. Neprezradím. Nie preto, že nechcem, ale preto, že neexistuje. Podstatná nie je totiž výška príjmu, ale rozdiel medzi príjmom a výdavkami. Veď čo je mi platných stotisíc eur zarobených ročne, pokiaľ miniem za rovnaké obdobie o dvadsaťtisíc viac?
Iste, veľký príjem vám poskytuje obrovskú výhodu na ceste ku skutočnému bohatstvu, ale pokiaľ sa tej šance nechopíte a premárnite ju, nie je vám to nič platné. Skutočné bohatstvo totiž nemá nič spoločné s tým, koľko ročne zarobíte, aké autá vlastníte, koľko poschodí má vaša vila či akú značku športového oblečenia používate. To všetko sú veci, ktoré dnes máte, ale zajtra mať nemusíte. Na posúdenie finančného bohatstva je podstatné, akú časť vašich potrieb dokážete pokryť z investičného príjmu. Skutočne bohatým je človek, ktorého ročný príjem z investícií je aspoň dvojnásobok jeho ročnej spotreby. A pokiaľ vaše investičné príjmy nepokrývajú aspoň vaše aktuálne výdavky, tak ste ešte stále jednou nohou na ulici.
Aby to bolo úplne jasné, plat, akokoľvek veľký, nie je príjmom z investícií. Pod investičným príjmom treba rozumieť len príjem, ktorý je nezávislý od vašej prítomnosti. Takže dokonca ani príjem z vašej vlastnej firmy alebo firiem, ktoré nefungujú bez vás, nie je v tomto zmysle investičným príjmom.
Dospieť ku skutočnému bohatstvu vyžaduje omnoho viac, ako si zabezpečiť vysoký príjem. A práve na tomto zlyháva veľa úspešných ľudí. Pracujú tvrdo, postupujú v kariére alebo budujú svoje firmy a začnú zarábať veľa peňazí. Ale namiesto toho, aby využili tento potenciál na vybudovanie skutočného bohatstva, dajú sa zviesť ilúziou bohatstva, ako nám ju v magazínoch a televízii vykresľuje marketingová mašinéria luxusných značiek. A potvrdením toho, že táto mašinéria robí svoju prácu naozaj dobre, je aj množstvo ľudí, ktorí podľahnú nadmernému konzumu. Neveríte? Otvorte oči a rozhliadnite sa okolo seba...
Ale ako nás učia klasici, začať treba od seba. Máte pocit, že zarábate príliš málo na to, aby ste si dokázali vybudovať skutočné bohatstvo? Omyl vážení, skutočné bohatstvo nezávisí od výšky príjmu. Výška príjmu je len potenciál, s ktorým môžete pracovať. Nebudem vás zavádzať, vyšší príjem vám, samozrejme, dáva šancu dopracovať sa ku skutočnému bohatstvu skôr. Ale v žiadnom prípade vám nedáva automaticky záruku bohatstva, pretože je výhradne na vás, ako s týmto potenciálom naložíte.
Ako teda začať? O tom vám napíšem v ďalšej časti svojho blogu. A verte mi, že viem o čom píšem, sám som si touto cestou prešiel.