Akoby nestačili problémy so zadlženými národnými štátmi, spomaľujúcim sa spotrebiteľským dopytom a rastúcimi cenami komodít, do toho všetkého sa ešte začnú búriť obyvatelia štátov na severe Afriky a vytlačia tak cenu ropy nad sto dolárov za barel. A to v situácii, keď centrálne banky zaplavujú svoje ekonomiky hotovosťou a robia tak preto, aby hodnotu ich papierových mien znehodnotili.
Prečo to spomínam? V tomto neprehľadnom prostredí investori hľadajú čosi ako kotvu a mnoho z nich ju našlo v kove, ktorý od vekov nemení vlastnosti. V zlate. Dopyt po jeho kúpe dramaticky rastie, jednak vo forme fyzického zlata, jednak vo forme naviazaných cenných papierov. Oplatí sa sledovať jeho cenu. Zlato si natlačiť nemožno. Preto je jeho cena férovým vyjadrením trhových síl. Súčasne platí, že inflácia nie je jav, ktorý sa do ekonomiky nenápadne vkradne.
Inflácia sa objavuje veľmi nečakane, často je oveľa vyššia, ako sa čakalo. Najvyššie hodnota inflácie od augusta roku 2008 avizuje aj jeden z najväčších strašiakov – Čína. Vo februári inflácia dosiahla 4,9 percenta oproti očakávaným 4,8 percenta. To všetko v situácii, keď rastú inflačné očakávania aj v Európe a v Spojených štátoch, zatiaľ čo sa ECB dala počuť, že „zvyšovanie sadzieb je bližšie, ako sa trhy domnievajú“. Sledujte zlato, oplatí sa to.