Egyptskí hotelieri po stratovej zimnej sezóne vítajú turistov s otvorenou náručou. Sľúbili by aj modré z neba, veď v Šarm aš-Šajchu je stále obsadená iba tretina hotelov. Pokojné egyptské letoviská boli vždy „inou planétou“, svetom vo svete. A spod slnečníka všetko vyzerá idylicky.
V Káhire sa však eufória februárových osláv začína meniť na časté protesty proti vojenskej vláde, pretože tá sa s radikálnymi zmenami v spoločnosti vôbec neponáhľa. Zadržanie bývalého prezidenta Husního Mubaraka a jeho dvoch synov demonštrantom nestačia, žiadajú civilnú vládu. Na Slovensku, dvadsaťdva rokov po revolúcií vieme svoje o rýchlosti pozitívnych zmien a odstraňovaní korupcie. Ale hovorte to rozhorčeným a nepochybne emotívnejším Egypťanom. Tí skalní dokonca odmietajú opustiť námestie Tahrír.
Prvý raz od odstúpenia H. Mubaraka putoval za mreže blogér. Dvadsaťšesťročný Maikel Nabil dostal tri roky väzenia za kritické články o diskutabilnej úlohe armády počas protivládnych protestov. Aktivisti hovoria o nebezpečnom precedense. Nabilovo meno prezrádza, že patrí ku koptským kresťanom. Nejde teda o potláčanie radikálnych islamistov, údajne ani o náboženskú príslušnosť, ale o slobodu slova. Vojenský súd v Káhire jej opäť vymedzil jasné medze.
Vo vyšetrovacej väzbe sú aj štyria bývalí ministri. Niekdajší minister obchodu vraj roky rokúce lacno predával štátne pozemky podnikateľom napojeným na vládnucu Národnú demokratickú stranu. Celý čas to bolo verejným tajomstvom. Najlukratívnejšie časti pobrežia Stredozemného a Červeného mora sú dávno rozchytané. Egyptský mesačník Egypt Today upozornil, že nepotrvá dlho a verejné pláže vymiznú, pretože ich pohltia súkromné a hotelové pláže. Na tie sa väčšina domácich vďaka astronomickým cenám nedostane.
Keď 10. apríla televízia Al-Arabeya odvysielala exprezidentov prejav, mnohých Egypťanov to pobúrilo. Nie je už verejným činiteľom, tak prečo mu médiá dávajú priestor na obhajobu? Sebavedomý tón hlasu dlhoročného vodcu nepripúšťal oponentúru. Samozrejme, poprel tvrdenia o miliardách eur na zahraničných kontách. Je si predsa vedomý zásluh o stabilitu a bezpečnosť krajiny. Že sa v nej medzičasom nevídane rozrástla a enormne schudobnela populácia, mu bývalí poradcovia zrejme zabudli včas oznámiť. Paradoxne tým vydláždili cestu Moslimskému bratstvu, známemu štedrými sociálnymi aktivitami.
Nuž, všetci žijeme v mentálnom svete, tvoríme si vlastný spôsob vnímania reality. Bývalý egyptský prezident má tú svoju a nič ho nepresvedčí o opaku. Alebo vie svoje. Aj o armáde a jej ekonomickej sile. Ľudovo povedané: niet vraj v Egypte výnosného biznisu, v ktorom by nemala výrazný podiel.
Takejto moci sa nevzdáva ľahko. Ak vôbec.