Je zvláštne, že väčšina médií informuje o Egypte len v súvislosti s vyčíňaním hotelového personálu v Hurghade. Akoby sa život krajiny koncentroval iba v tomto prímorskom letovisku. Výnimkou je prebiehajúci proces s exprezidentom Mubarakom a jeho dvomi synmi. Už 29.júla však Káhira znovu pripomínala vriaci kotol vášní a protichodných názorov. Námestie slobody, pred rokom zahraničiu známe len ako sídlo Káhirského múzea, zaplnili tisíce protestujúcich. Tentoraz to však vyzerá, ako podotkol novinár J.Mayton, že sa Egypt ocitol na hrane. Deklarovaná jednota je fuč a spory medzi radikálnymi islamistami a liberálmi sa čoraz viac vyhrocujú.
Hoci väčšina Egypťanov nestráca optimizmus, budúcnosť demokratických reforiem je neistá. Niektoré známe tváre, napríklad populárna herečka Mona Hala, sa rozhodli z Egypta odísť, pretože sú terčom slovných útokov radikálov. Tí, čo zostávajú, dúfajú, že sa ich život zmení k lepšiemu. No len od prevratu sa ocitlo vo väzení z politických dôvodov sedemtisíc ľudí.
„Politické dôvody“ bývajú v arabskom svete rôzne. Hossam-el Hamalawy, známy novinár a bloger, sa nedávno posťažoval, že keď v televíznej debate kritizoval vojenskú vládu, vypli mu zvuk. Pluralita názorov sa teda ľahšie prejavuje na námestí, kde na seba pokrikujú prívrženci rôznych zoskupení: Salafisti vzbudzujúci obavy, bok po boku s Moslimskými bratmi (zatiaľ jediná strana s masívnou predvolebnou kampaňou a dobre pripravená na voľby), konzervatívci, socialisti, mládežnícke hnutia. Keď jedni vytiahnu plagát s heslom volajúcim po zavedení moslimského práva šaría, druhí ich prinútia plagát zrolovať, lebo sa desia fanatikov. Ale po čase v dave na námestí už nevedno kto s akým programom prišiel. Všetci sa navzájom obviňujú z toho, že si chcú privlastniť revolúciu a obrátiť ju vo svoj osobný prospech. História sa opakuje ako z učebnice.
Nové Radio Ta7rir (7 sa tvarom podobá písmenu H v latinke a s obľubou sa používa v internetovej či mobilnej komunikácií), inšpirované slávnym námestím, je po prevrate symbolom vzdoru mladých proti režimu. Nezamestnanosť sa však neznížila a zďaleka sa netýka iba nekvalifikovaných. Lekári, učitelia, ale aj novinári by k tomu vedeli povedať svoje. Prvého augusta sa začal pôstny mesiac Ramadán a káhirské námestie by malo byť prázdne. Podobne ako u nás na Vianoce sa okrem modlitieb prízvukuje aj láska k blížnemu. A tak ako u nás, aj tu zostáva neraz iba pri slovách.
Tohtoročný Ramadán je netradičný práve kvôli procesu s H. Mubarakom. Niektoré televízne stanice už položili výstižnú otázku, či ide o spravodlivosť alebo o pomstu. Ťažko sa ubrániť zmiešaným pocitom pri pohľade na nevládneho starca za mrežami. Na ňom si teraz zgustnú prokurátor a sudcovia, ktorých kedysi sám vymenoval do funkcií. Nehovoriac o množstve skorumpovaných prisluhovačov bývalého režimu, z ktorých sa v okamihu stali horliví prívrženci spravodlivosti. Tak to chodí.