
Toto je začiatok rozhovoru v jednom online ženskom magazíne. Mám rada otázky a preto si dovoľujem predstaviť sa skrátenou formou tohto rozhovoru.
Autorka knihy o sebe…
Som bežná žena, ktorá má svoje silné, ale i slabé stránky. Vyrastala som v klasickej rodine v 80-tych rokoch. V klasickej, pre mňa v spôsobe života. V neklasickej preto, že napriek dobe, moji rodičia ostali verní svojej viere. A akosi zázrakom sa nám darilo cestovať, objavovať iné svety. To mi dalo základ pre život. Žila som vo veľkej rodine a bola som šťastné dieťa.
Vydávala som sa ako 21 – ročná. Dieťa som chcela až neskôr. Keď som mala 28 rokov, nastúpila som na cestu snaženia sa o dieťa, čo neskôr skončilo neúspešným pokusom o umelé oplodnenie. Tu v mojom vnútri nastal zlom. To bol podnet pre hľadanie ŠŤASTIA.
V súčasnosti sa posledný rok a pol venujem písaniu a vracia ma to opäť nazad k marketingu. Pre seba ho nazývam marketingom hodnotovým, čo znamená, že ho robím len pre veci, ktoré majú hodnotu pre určitú skupinu ľudí. Je to služba.
Napísali ste knihu Objavte seba, objavte šťastie… Ako ste začali objavovať samu seba vy a čo alebo kto vám pri tom pomohol?
Prinútil ma život. Moje pocity z neho mi to ukazovali a nútili ma k zmene. Mala som dve možnosti: buď žiť nešťastná a z toho neskôr ochorieť, alebo začať hľadať šťastie. Rozhodla som sa pre druhú možnosť. Táto cesta prinášala rôzne situácie, cez ktoré som začala rozumieť samej sebe. Dlho som bola človek, ktorý preberal to, čo mu povedali druhí. Myslela som si, že keď sú starší, tak to vedia lepšie ako ja. V určitom bode som však pochopila, že na určité veci si musím prísť sama. Nájsť svoj vlastný štýl života. Objavovať sa a vylepšovať svoj životný štýl už budem stále do konca života. To mi dáva slobodu a radosť. Pochopila som aj najväčšiu silu, ktorú máme všetci vo svojom vnútri. Silu nachádzať odpovede na svoje otázky.
Kedy sa zrodila myšlienka napísať túto knihu?
O knihe som uvažovala už dávno. Bolo to v období, keď som sa vrátila z Írska s odpoveďou na otázku, ktorú som si v tom období kládla: Čo ďalej s mojím životom a ako ďalej s manželstvom? Vôbec som však nevedela, o čom by kniha mala byť a zdalo sa mi, že nemám o čom písať. Ak mám o niečom písať, potrebujem to mať zažité na vlastnej koži. Počas obdobia piatich rokov prichádzali ku mne postupne rôzne informácie: Napríklad otec mi povedal, že mám dobrý štýl písania, ľudia nerozumeli prečo sa rozvádzam a podobne. A takisto životné situácie, cez ktoré som menila uhoľ pohľadu, sa stali základom pre knihu. Cítila som, že tento príbeh ľudia potrebujú. Preto je kniha realistická a úprimne poviem, že je v nej o mne všetko, o čom viem. Pri písaní niektorých tém som sa aj hanbila a potom zase bála, čo často proces písania spomaľovalo. Viem však, že kniha má pre ľudí len v tejto podobe hodnotu.
Kniha vychádza ako e-kniha a čitatelia si ju môžu kúpiť a čítať zatiaľ iba na internete. Prečo ste sa rozhodli pre tento spôsob?
Spôsob vydania ako e-knihy je zatiaľ jediná cesta ako sa môže dostať k čitateľovi. Oslovila som viacerých vydavateľov, ktorí v jej vydaní nevideli zmyslel alebo komerčný úspech. Ale tak ako to už býva, všetko zlé je na niečo dobré.
A v čom?
Kniha je interaktívna, to znamená, že priamo z e-knihy si človek može kliknutím na názov knihy, o ktorej píšem, prečítať o nej viac na stránke kníhkupectva Martinus. Taktiež po kliknutí na názov metódy sa môže s ňou alebo terapeutom bližšie zoznámiť. Dokonca je v knihe aj jedno zelené slovo „google“, na ktoré keď si čitateľ klikne, dostane sa priamo do vyhladávača a môže si hľadať informácie sám. Je to slobodné, a to sa mi páči. Naučila som sa ako vydať knihu, vytvoriť stránku www.prezit-rozvod.sk a ako komunikovať s čitateľom.
Taktiež som objavila aj ekologický rozmer tohto spôsobu vydania. Podľa predbežných výpočtov, ak by som knihu vydala v náklade 2 000 ks, tak by sa muselo vyrúbať 12,5 stromu. Takto môžu rásť a vytvárať pre nás lepšie životné prostredie.
A je to aj zábava, iný štýl čítania. Sama som mala predsudky, že kto už by len chcel okrem práce ešte pozerať do počítača, iPadu či iného zariadenia. Tešilo ma však, že som si mohla informácie ľahko vyhľadávať a vracať sa rýchlejšie k myšlienkam, ktoré sa mi páčili.
V knihe píšete: “Hľadala som spôsob ako znova ožiť…” Prezradíte niečo viac o tom, akým smerom sa to hľadanie uberalo a ako také znovuožívanie vyzeralo?
Toto vyjadrenie mi dal päťročný časový odstup. V zásade na mňa pôsobil vnútorný strach a vnútorná nepohoda. Často tesne pred otvorením očí som sa takto cítila. Neostávalo nič iné, len robiť veci inak. A ako inak, prichádzalo to postupne. Napríklad v určitom čase práca v záhrade, neskôr to boli prechádzky v prírode a zase inokedy písanie. Na začiatku som kráčala veľmi, veľmi pomaly. Zakaždým ma však posmeľovalo vnútorné uvoľnenie, ktoré trvalo vždy dlhšie a dlhšie. Najjednoduchším receptom je pýtať sa: Čo mi pomôže a pomenovať to, čo chcem.
Myslím, že čitateľom môžeme prezradiť, že ten, kto si vašu e-knižku kúpi, získa od vás aj špeciálny darček v podobe osobnej konzultácie. Poviete nám o tom niečo viac?
Skôr by som darček nazvala osobný rozhovor, ktorý je realizovaný programom skype. Je to niečo, čo mne najviac na začiatku pomohlo. Človek, ktorý už mal veci zažité a mal iný uhoľ pohľadu na veci. Rozhovory s Veronikou Šablovou mi najviac pomohli. Mala som veľa otázok a jej som sa mohla pýtať. Preto je kupón súčasťou knihy. Pred jeho použitím je dôležité si knihu prečítať a mať otázky. Ako hovorí na svojich seminároch Sandra Epstein: Otázky otvárajú priestor a prinášajú riešenia.
Eva Stanová