Vybranými témami personalistiky sa zaoberám síce len niečo vyše roka, no matkou som uz viac ako 10 rokov. Napriek tomu ma v Zákonníku práce zaujalo pár informácií, o ktorých som si myslela, že sú skôr výsadou západoeruróskych krajín, kde sú flexibilné formy práce samozrejmosťou (a to hlavne v prípadoch, kde je to naozaj potrebné).
Narodením človiečika sa obráti život celej rodiny. Zmení sa celý cyklus dňa i noci. Keď dieťa vyrastie a začne chodiť do škôlky a školy, chcete (v 98% ide o matky) sa opäť vrátiť do pracovného procesu. No zisťujete, že za ten čas sa nezmenil len režim vášho dňa, ale zmenilo sa i veľa iných vecí – zmenili sa podmienky v práci, zmenili ste sa vy, zmenili sa vaše priority, pribudli úlohy a vy musíte toto všetko zladiť. Ale ako?
Jednou z ciest je i práca u takého zamestnávateľa, ktorý vytvára pre rodičov po materskej a rodičovskej dovolenke podmienky, pri ktorých rodič dokáže prácu a rodinu zosúladiť. Teda umožňuje svojim zamestnancom pracovať flexibilne. Dosť často sa ľuďom spája predstava flexibilnej práce s prácou na čiastočný alebo skrátený úväzok. Fantáziu, chuť, vôľu alebo záujem zamestnávateľa možno však orientovať i na iné formy flexibilnej práce, prípadne ich kombinácie:
- Skrátený (čiastočný) pracovný úväzok
- Flexibilná (kĺzavá) alebo individuálna pracovná doba
- Práca z domu
- Zdieľanie pracovného miesta
- Stlačený pracovný týždeň
- Projektové zamestnanie
- Iné
Dnes je problém nájsť si akúkoľvek prácu, a nieto ešte žiadať o “nejaké” flexibilné podmienky. Na druhej strane však mnohým matkám po materskej a rodičovskej dovolenke nedovolí práve nedostatok sebavedomia o úpravu pracovného času na flexibilnejší požiadať. Niektoré si myslia, že táto diskusia môže odradiť potenciálneho zamestnávateľa. No keď sa neopýtate, neviete.
V prípade, že sa vraciate k pôvodému zamestnávateľovi, mali by ste vedieť, že podľa § 164 Zákonníka práce 311/2001:
“Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.” Toto ustanovenie “sa vzťahuje aj na zamestnanca, ktorý sa osobne stará o blízku osobu, ktorá je prevažne alebo úplne bezvládna a neposkytuje sa jej starostlivosť v zariadení sociálnych služieb alebo ústavná starostlivosť v zdravotníckom zariadení. Zároveň takíto zamestnanci sa môžu zamestnávať prácou nadčas len s ich súhlasom. Pracovná pohotovosť sa s nimi môže len dohodnúť.”
V prípade, že sa k pôvodnému zamestnávateľovi nevraciate, ale hľadáte pracovné uplatnenie inde, tiež je požiadavka flexibility určite na mieste. Veď po materskej a rodičovskej dovolenke sa z vás stal manažér na úrovni experta, ktorý dokáže zvládať niekoľko vecí naraz a narábať s časom efektívne. Získali ste veľa iných zručností, o ktorých ste pred narodením vašich detí ani netušili. Zdôraznite ich pri pohovore.
Skúsenosti, o ktoré sa mnohé matky podelili na www.flexipraca.sk, potvrdzujú, akoby bola spomínaná veta v zákone neviditeľná. Naopak v Nemecku, Holandsku, Rakúsku, Francúzsku, a pod. je táto požiadavka a jej vyhovenie zamestnávateľom samozrejmé.
Ako je to s vami? Žiadali ste už o niečo podobné? Aká bola vaša skúsenosť? Dajte vedieť.
Ak nájdete pár minút naviac, podeľte sa o svoje skúsenosti i v tomto dotazníku.
https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dC1rdmo1VTNHblV2eEtDNlJfSXFwd3c6MQ#gid=0