Len pred mesiacom a pár dňami sme začali písať rok 2016. Priali sme si: „Šťastný Nový rok 2016.“ Úspech, peniaze, skvelé autá, dovolenky... jednoducho materiálny blahobyt. A potom aj zdravie a šťastie. Aj tieto priania poukazujú, že stále niekde v podvedomí očakávame ekonomický rast. Veď za posledných 27 rokov sa na Slovensku v tejto oblasti darilo /s výnimkou rokov finančnej krízy 2007 - 2010/. Po odznení toho najhoršieho opäť túžime rásť a mať sa z roka na rok lepšie a lepšie. Jednoducho užívať si bohatý život...
Dáva však neustály rast logiku?
Veď ani príroda, ktorú stvoril múdry Boh stále nerastie. Má svoje obdobia rastu, ale i obdobia dozrievania a oddychu. Ako však nepodľahnúť informáciám z médií a internetu, že šťastní budeme len a len vtedy, ak nám permanentne porastie náš materiálny blahobyt?
Najlepšie je, že ak by sa nám to i podarilo, v zásade si nepomôžeme. Ak by sme všetci ľudia na planéte ZEM dosiahli americký SEN blahobytu, tak by sme potrebovali nie jednu planétu, ale hneď štyri. Povedal v jednom rozhovore Saamahom Abdallah, analytik z londýnskeho think tanku New Economic Foundation.
Stojí nám za takýto SEN obetovať...
... psychické, či fyzické zdravie, rodinu, či svoje morálne hodnoty? Viem, pokiaľ ste ešte nedosiahli určitú úroveň blahobytu a ste v zajatí médií a internetu – sledujete ich viac ako 7 hodín týždenne, tak ho túžite dosiahnuť. Jednoducho zažiť si mať viac peňazí, kúpiť si pekné oblečenie, ísť na dovolenku svojich snov. Rozumiem vám, sama si tiež potrebujem veci zažívať na vlastnej koži...
Na druhej strane, keď to zažijeme a zaplatíme svoju daň, pochopíme, že mať ešte VIAC, už neprináša VIAC šťastia. V rebríčku úrovne šťastia v rokoch 2012 - 2014 sa Slovensko posunulo len o 1 priečku, zo 46. miesta poskočilo na 45 miesto podľa Svetovej správy ŠŤASTIA z roku 2015. Priemerná mzda sa pritom zvýšila o 4,91% za rovnaké obdobie.
Koľko úrovní má šťastie?
Šťastie by sa dalo prirovnať k Maslowovej pyramíde potrieb. Tak ako si napĺňame svoje materiálne potreby, tak zažívame svoje chvíľkové šťastia. Najprv sa tešíme zo značkového oblečenia, neskôr dovoleniek a luxusných reštaurácií. V 30. rokoch svojho života sa tešíme z bývania a áut podľa vlastných predstáv. Ak sa nám toto podarí dosiahnuť rýchlo, tak už v 30. rokoch môžeme zažívať vrchol šťastia života svojich rodičov. Podarilo sa to aj mne. Zažívala som prvý význam slova šťastie: priaznivá zhoda okolností, úspech: mať veľké šťastie, šťastie mu žičí.
Nebolo to však len tak. Žila som klasický život zamestnanca, ktorý trávi hodiny a hodiny v práci. Daň v podobe bolesti, ktorá mala meno vyhorenie a odrazila sa aj na manželskom vzťahu, nenechala na seba dlho čakať... Niesla som si svoj vnútorný kríž. Nikto ho nevidel, iba ja som už viac nevedela zniesť bolesť z toho, že nič necítim.

Niekedy rozhodnutie odísť z krysích pretekov šťastia, postaveného na materiálnom blahobyte, príde dobrovoľne. No, častokrát, tak ako to bolo aj v mojom prípade, sa takto rozhodneme pod tlakom udalostí, ktoré nám spôsobujú bolesť. Stres, nedostatok energie, depresia a vyhorenie. Závislosť na tabletkách, alkohole, či drogách. Stúpajúcu tendenciu závislosti na tabletkách potvrdzuje aj zverejnené údaje jednej zdravotnej poisťovne s 1,4 miliónmi poistencami. Až 71% jej poistencov potrebovalo v roku 2014 jedno balenie psychofarmatík. V roku 2020 sa očakáva, že depresii bude patriť 2. priečka v najčastejších príčinách úmrtí vo svete. Toto všetko vplýva nielen na nás samých, ale i na naše rodiny, či vzťahy s priateľmi.
Myslíme si, že tieto choroby sú daň za stres
No opak je pravdou. Stres a choroby sú výsledkom nesprávnych rozhodnutí. Rozhodnutí, ktoré sú v rozpore s našimi morálnymi hodnotami, či hodnotami podľa 10 Božích prikázaní. Stačí zopár rokov fungovať mimo nich, či urobiť jeden veľký prešľap a stres sa stane našim priateľom. Môžeme robiť čokoľvek, brať lieky, absolvovať množstvo terapií. Pokiaľ si však nedáme do poriadku vzťah so sebou, či s Bohom stále a stále sa symptómy budú vracať.
P.S.: Teraz je správny čas zažívať druhú úroveň šťastia, pocit spokojnosti a blaha.