Jaroslav Haščák je jedným z pätice partnerov investičnej skupiny Penta Investments. Jeho prvý kapitál bol päťtisíc korún, ktoré si požičal od kolegu. Zarobil, dlh vrátil a najmä pochopil, že podnikaním sa dokáže nielen uživiť, ale aj nájsť v ňom sebarealizáciu. Do práce sa nikdy nemusel nútiť. Penta je dnes firma, ktorej je Slovensko a Česko malé, vybrala sa do Európy.
„Bod zlomu prišiel v roku 1997. Do tej doby sme boli firmou s dvoma účtovníčkami a sekretárkou. Vždy sme chceli mať okolo seba schopných ľudí, od roku 1997 sme ich už vedeli aj zaplatiť. Tento moment považujem za jeden z rozhodujúcich – chceli sme rásť a mali sme na to,“ spomína.
Penta je investičná skupina, ktorá podnikom pomáha zlepšiť výkonnosť a pripraviť ich na predaj strategickým investorom. Slovensko-česká private equity spoločnosť pôsobí v európskom regióne a Rusku. Spravuje aktíva v hodnote 862 miliónov eur a v spoločnostiach vo svojom portfóliu zamestnáva takmer dvadsaťtisíc zamestnancov. Aj podľa hodnoty vlastného imania, ktoré dosahuje podľa internej valuácie Penty 718 miliónov eur, je firma úspešná. Od roku 2000 dokázala svoj majetok zhodnocovať ročne v priemere o takmer 50 percent. Na slovo úspech reagoval J. Haščák trochu prekvapujúco. „Čítal som interview s Warrenom Buffettom. Pri otázke, čo pre neho znamená úspech a šťastie, popísal príbeh svojej známej, ktorá prežila koncentračný tábor. Od vojny je veľmi nedôverčivá, pri každom stretnutí s neznámym si kladie otázku, či by ju ten človek dokázal ukryť. W. Buffett po;užil analógiu a povedal, že pozná niekoľkých ľudí z rebríčka Forbes 400, ktorých by neukryli ani vlastné deti.“ Úspech je preto podľa neho „nepodmienená láska“.