Nakupovať obrovské balíky peňazí v cudzej menej a o nejaký čas ich opäť predávať je práca založená najmä na schopnosti rýchlo sa rozhodnúť. Analyzovať dostupné informácie od ekonómov, analytikov aj politikov, dať ich do súvislosti s peňažným trhom a zarobiť na tom sa dá len vtedy, ak človek reaguje okamžite. Hoci niekoľkominútové zaváhanie nemusí znamenať nevyhnutne finančnú stratu, môže viesť k nevyužitiu príležitosti slušne zarobiť. A vidina unikajúcich miliónov môže byť ešte stresujúcejšia ako miliónová strata. Aj preto je povolanie bankového dílera najmä o strese.
„Keď začnete túto prácu robiť, po niekoľkých dňoch viete, či to robiť budete aj ďalej, alebo nie,“ hovorí Patrik Malec, senior díler z UniCredit Bank. Obchodovaniu s cudzími menami sa venuje už vyše desať rokov. Hovorí, že človeka na toto povolanie škola nepripraví. Tá mu môže dať teoretické vzdelanie, díling je však najmä o skúsenostiach. Kým ich človek získa, prejdú mesiace.
„Veľmi veľa vecí môže ovplyvniť aktuálne dianie a bez skúseností len tápete a snažíte sa dopátrať prečo. Skúsenejší díler má odsledované, že prudko sa oslabila povedzme turecká líra. Mesiac dozadu sa napríklad koruna oslabila práve pre tureckú líru. Často nás ovplyvňujú faktory, ktoré sú až nepochopiteľné. Na globalizovaný finančný systém sú potrebné najmä skúsenosti,“ zdôrazňuje díler.