Na ropu a plyn Maďarsko šťastie nemá. Keď pred osemdesiatimi rokmi robili pokusné vrty blízko pusty neďaleko Debrecínu na východe krajiny, vytryskla horúca voda. A keď pred tridsiatimi rokmi vŕtali neďaleko rakúskych hraníc pri Büku, päťdesiatpäťstupňová voda striekala do šesťdesiatmetrovej výšky.
Naši južní susedia majú vyše 1 300 termálnych prameňov a 84 kúpeľov
Akoby krajina nemala už dosť termálnych prameňov, v ktorých si užívali ešte rímske vojská a Turci. Archeológovia teplým prameňom pri Vertészőlősi vďačia za najstaršie sídlo pravekého človeka, ktorý si pred šesťtisíc rokmi práve pramene vybral za prirodzené útočisko. Svoje sídlo, kde dnes leží Budapešť, Kelti nazvali Ak-Ink (mnoho vody) a slávny turecký spisovateľ, cestovateľ a historik Evlia Chelebi v 16. storočí napísal, že „neexistuje pravdepodobne iné miesto v krajinách veriacich a možno aj na celom svete, kde v takom hojnom množstve tryskajú pramene, aby vyliečili všetky neduhy, ako je Buda“. Budapešť by mohla žiadať o zápis do Guinnessovej knihy rekordov. Má tridsať termálnych prameňov a desať z nich má štatút oficiálnych liečivých kúpeľov. Ak by existovala európska kniha rekordov, zapísali by do nej vyše 47-tisíc štvorcových metrov vodnej plochy v Hévíze. Ide o najväčšie jazero s termálnou vodou v Európe.
Menej informovaným sa pri prvom listovaní zoznamom maďarských kúpeľov pletú názvy. Bük je najmladšie kúpeľné mesto pri rakúskych hraniciach a pod vrchovinou Bükk 120 kilometrov východne od Budapešti je iné kúpeľné mesto – Eger. Tapolca sú malé kúpele na severnom brehu Balatonu, Miskolc-Tapolca sú na severovýchode na skok od slovenských hrajíc.