Skutočne, bežky boli a sú o čosi lacnejšie ako zjazdové lyže či snoubord. Menej stoja aj topánky, viazanie, netreba platiť ani za vleky. Oravský rodák Martin Bažík z bratislavskej spoločnosti Zanzo, ktorá sa zaoberá veľkoobchodom i malopredajom a servisom lyží, si však myslí, že nejde o peniaze, ale o tradičný český vzťah k športovaniu a pobytu v prírode. Situácia sa však aj na Slovensku mení. Na webových stránkach veľkých lyžiarskych stredísk sú popri podrobných informáciách o zjazdovkách zmienky o podmienkach na bežecké lyžovanie. Z bežkárov síce veľa nemajú, ale majitelia stredísk už myslia komplexnejšie. Aj na rodiny, kde aspoň jeden holduje bežeckým lyžiam. Hoci neminie na vleky, platí za ubytovanie, stravu a ďalšie služby. Ak by sa u nich nudil, možno by celá rodina išla ku konkurencii. V Skiparku (Malinô Brdo) pri Ružomberku je 55 kilometrov bežeckých stôp, v Snow Paradise Veľká Rača 48 km, v Skicentre na Opálisku 30 km a v Snow Parku na Donovaloch 21 km.
AJ PRE seniora
M. Bažíka doma v Zázrivej zaskočil otec, penzista, dlhoročný lesný a poľnohospodársky robotník, keď si kúpil bežky. Nie, nik si nerobí posmech, čo si to vymýšľa na staré kolená. V niektorých dedinách severného Slovenska si starí páni organizujú už aj svoje súťaže. Bažíkov otec syna prekvapil ešte raz: hoci bol tuhý fajčiar, odrazu s tým prestal.
Beh na lyžiach je podľa MUDr. Pavla Maloviča, zástupcu prednostu Kliniky telovýchovného lekárstva Fakultnej nemocnice a Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, výrazom zdravého životného štýlu. Bez obmedzenia vekom. Veď v Malých Karpatoch okolo Bratislavy vidno na bežkách každodenne aj sedemdesiatnikov. „Pokiaľ sa beží klasickým štýlom, nie ‚korčuľovaním’, patrí k najzdravším zimným pohybovým aktivitám,“ vysvetľuje lekár. „Ide o vytrvalostný (aeróbny) šport, ktorý mimoriadne priaznivo vplýva na srdcovo-cievny aparát a dýchanie. V rozumnej miere má v každom veku podporný vplyv aj na pohybový systém. Bežecké lyžovanie rozvíja veľké skupiny svalov dolných i horných končatín, ramien, krku, chrbta či brucha a má nezanedbateľný vplyv aj na psychiku, pretože prostredie, v ktorom sa behá na lyžiach, prináša uvoľnenie.“