Vtáčia chrípka:
ruleta mutácií
H5N1
Nákaza vtáčou chrípkou sa už šíri po celej Európe, Slovensko nevynímajúc. Neunikli jej ani najvyspelejšie krajiny. Sťahovavé vtáctvo nepozná hranice a „nediskriminuje“ jednotlivé štáty podľa výšky ich domáceho produktu, národnostného zloženia obyvateľstva ani politického systému.
Prvé správy o vtáčej chrípke sa objavili v roku 1997, keď sa v Hongkongu vyskytlo 18 prípadov nákazy ľudí vírusom H5N1. Jedenásť z nich zomrelo, čo vyvolalo vo svete pozornosť. Hongkong vtedy prechádzal z britskej koloniálnej správy pod čínsku správu, ale ani sporadické prejavy administratívneho vákua neuchránili tamojšie stavy hydiny –1,5 milióna operencov – pred vybitím. Vynútila si to vysoká hustota obyvateľstva na štvorcový kilometer tejto sedemmiliónovej metropoly. Opatrenia zaúčinkovali a zabránili vypuknutiu epidémie.
Oveľa ľahostajnejší prístup k vírusu mali v ostatných častiach horúcej a vlhkej juhovýchodnej Ázie. Výnimkou bol azda len vysoko organizovaný a bohatý mestský štát Singapur. Naopak, krajiny ako Vietnam, Kambodža, Laos, Thajsko, Indonézia, Malajzia a Čína neprijímali proti rizikám šírenia postačujúce opatrenia a vtáčia chrípka sa tam objavila v nebývalej sile v roku 2003.