Vtedy zodpovedá za spôsobené škody správca zle upravenej vozovky
Napriek tomu, že podnebie na Slovensku sa dlhodobo výrazne nemení, sneh v zime takmer vždy prekvapí. Padá nečujne, a preto ani inak pripravení cestári nezbadajú, že ho majú nad členky. Niektorí šoféri ho zasa registrujú, až keď už z auta nevidia. V snehu a pľušti je lepšie nejazdiť. Lenže sú profesie, ktoré možnosť výberu nemajú.
Cesta je cestou v zime či v lete a podľa definície by mala slúžiť na cestovanie. Keď už pre nič iné, tak aspoň pre to, že za používanie vozovky občan platí. Dokonca aj keď necestuje. Nešťastiu sa už dávno nechce chodiť po horách, pohodlnejšie sa uplatní medzi ľuďmi, najmä tými, čo si myslia, že ich vozidlo uchráni.
Kto je vinný
Laická interpretácia zákona hovorí, že za dopravnú nehodu je vždy zodpovedný vodič. Mal ísť len tak rýchlo, aby sa nešmykol, aby nespadol do výkopu, aby zbadal prekážku... Vladimír Gemela z Prezídia Policajného zboru SR argumentuje trocha inak: „Nie vždy je vinníkom dopravnej nehody vodič, ktorý neprispôsobil rýchlosť jazdy stavu a povahe vozovky.“ Ako vraví, do tejto právnej formulky nemožno zahrnúť všetky dopravné nehody. V praxi sa vyskytujú prípady, keď je vinníkom havárie správca komunikácie. Najmä pri chýbajúcich kanalizačných poklopoch. Z objektívnych dôvodov je ťažké posúdiť, či pri neodpratanom snehu alebo poľadovici na ceste urobil chybu správca tým, že nezabezpečil komunikáciu v riadnom technickom stave. Zákon v prvom rade myslí na vodiča a vyžaduje, aby v nepriaznivom počasí jazdil tak, aby nevznikla kolízia. Vyskytujú sa aj prípady, keď ani pri maximálnej pozornosti nedokázal vodič zabrániť vzniku dopravnej nehody. Ak je takéto podozrenie, policajt na riadne posúdenie nehody privolá aj príslušného správcu pozemnej komunikácie.