Mali by nám slúžiť, ale nie vždy to tak je. Umožňujú im to gumené zákony
Vo väčšine štátov západnej Európy je dôležité nielen to, čo polícia robí, ale aj to, ako to robí. Je prirodzené, že muži v uniformách sa správajú profesionálne, ale aj slušne, a preto sú pre občanov skôr pomocníkmi ako strašiakmi. Čo si vlastne môže policajt voči občanovi dovoliť? A ako sa môže človek brániť?
Idete autom a vidíte pred sebou policajtov, ako vám dávajú znamenie na zastavenie. Hlavou vám prebehne: rýchlosť som neprekročil, svetlá mi svietia, pásy mám... Čo asi budú chcieť? Vo vzduchu cítite pokutu alebo prinajmenšom nepríjemnosti. Mnohí vodiči pritom vedia, že muži v zelených uniformách ich nemôžu zastaviť kedykoľvek a ani bez príčiny. Zákon o premávke na pozemných komunikáciách z roku 1996 jasne hovorí, v akých prípadoch majú policajti oprávnenie na zastavovanie vozidiel a tiež akým spôsobom to musia urobiť.
Zákony až príliš pružné
Najbežnejšie vás môžu zastaviť pre prekročenie povolenej rýchlosti, na dychovú skúšku, ale aj na kontrolu technického stavu vozidla. Stopnutý budete aj pri pátracích akciách po hľadaných osobách. Na druhej strane nemenovaný zdroj z ministerstva vnútra tvrdí, že policajt vás môže zastaviť kedykoľvek, pretože vďaka vágnym formuláciám má vždy obrovský priestor na zdôvodnenie...