Nemusíte povedať nič, a predsa sa o vás možno veľa dozvedieť
Ak si učiteľ sadne v triede na stoličku obrátene, takým spôsobom, že sa opiera rukami o operadlo, žiaci spozornejú. Ide sa čosi diať. Ak by si tak sadol napríklad adept na prijímacom pohovore, spozornela by aj komisia, ale zrejme by nemal úspech.
Rečou tela ľudstvo hovorí už odnepamäti. Až v ostatnom čase sa však s týmto fenoménom začali zaoberať aj solídne výskumy. Podľa jedného z nich až 55 percent informácie odovzdáme len tým, ako sa tvárime, ako stojíme, sedíme, ako máme položené ruky a čo s nimi robíme. Americký vedec Albert Mehrabian tvrdí, že výrazom tváre, takzvaným faciálnym správaním, zaujmeme najviac. Až potom príde na rad vokálna stránka – intonácia hlasu, melódia a rytmus reči – a napokon verbálna, čiže čo to vlastne hovoríme. Podľa autorov Tiziany Brunovej a Gregora Adamczyka je reč tela jedným z posledných tajomstiev nášho materialisticky orientovaného sveta a verne zachytáva, čo sme a aký je náš vzťah k svetu. Nie je všetko také, ako na prvý pohľad vyzerá. Reč tela sa možno aj naučiť. Napríklad politici ju zvládajú hravo, najmä v predvolebných kampaniach. Viac sa o ňu začali zaujímať podnikatelia i obchodníci
Učiť sa čítať ľudí podľa ich gest možno napríklad v knihe Allana a Barbary Peasovcov Veľká kniha reči tela. To pre prípad, že by ste potrebovali zaujať naozaj veľké auditórium. Ak chcete iba dobre zapôsobiť na svojich obchodných partnerov, stačí aj Jan L. Wage so svojimi radami v publikácii Reč tela ako účinný nástroj predaja.