Pozoruhodnosti sú aj v slovenských vodách, najlákavejšie sú však moria
Nulová viditeľnosť, tma, teplota striktne v jednociferných číslach, nijaký pozorovateľný život naokolo. Aj v takýchto podmienkach sa ľudia potápajú. A zväčša s veľkým nadšením.
Potápanie ponúka nezabudnuteľný zážitok každému, stačí si len správne vybrať. Ide aj o adrenalín. Technika v 21. storočí pokročila natoľko, že jediným limitujúcim faktorom pre človeka pod vodou je jej tlak. Hrubé suché neoprény umožnili potápanie doslova v ľadových podmienkach, prístroje na recirkuláciu vzduchu zasa padnú vhod pri dlhších ponoroch v stiesnených priestoroch jaskýň. Tmu presvetlia výkonné svetelné zdroje a osobitné plavidlá uľahčia podvodný presun na dlhšie vzdialenosti. Problémom teda zostáva výber lokality. Sladká alebo slaná voda, vraky či prírodné útvary, ale aj ročné obdobie. Každá lokalita má svoje čaro, no potápanie v nich má rôzne zložitosti a nie vždy platí, že náročnejší ponor vedie k zaujímavejšiemu miestu.
Slovenské rarity
Mohlo by sa zdať, že na Slovensku nie sú priveľmi vhodné podmienky na potápanie, opak je však pravda. Senecké jazerá, Domaša, Liptovská Mara a mnoho iných menších či väčších jazier, rybníkov a vodných plôch sú častými cieľmi aj profesionálnych potápačov. Začiatočníkom sa odporúča návšteva školy potápania, združenia či záujmovej skupiny, ktoré organizujú pomerne časté výjazdy do zaujímavých slovenských vôd. Profesionáli totiž väčšinu vhodných lokalít na potápanie na Slovensku dobre zmapovali a ich výjazdy sú takpovediac naisto. Vopred každého informujú o podmienkach, potrebných povoleniach a zručnostiach či technike, ktorá je pre daný ponor potrebná.