Najprísnejší, ale aj najkorektnejší sú Nemci
Desaťtisíce Slovákov sú zamestnaní alebo brigádujú v zahraničí. Nie všetci vedia, že časť dane z príjmu, ktorú im zahraniční zamestnávatelia strhli, si môžu žiadať späť.
O vrátenie dane z príjmu najčastejšie žiadajú študenti. Môžu tak urobiť dvoma spôsobmi – požiadajú o ich vrátenie daňový úrad krajiny, kde pracovali a odviedli dane, alebo sa obrátia na niektorú špecializovanú spoločnosť. Najrýchlejšie sa s nimi možno skontaktovať prostredníctvom internetu. Na vlastných stránkach väčšina spoločností uvádza nielen kontaktné údaje, ale aj kalkulácie predbežne informujúce o výške refundovanej sumy. Hoci každá krajina má vlastné podmienky na vrátenie daní, všetky požadujú výplatné pásky alebo kumulovanú výplatnú pásku či daňovú kartu, na ktorých sa uvádza výška zárobku a suma odvedených daní. V USA je to formulár W-2, v Írsku a Veľkej Británii P45, v Austrálii sa nazýva Group Certificate a v Nemecku Lohnsteuerkarte. O vrátenie daní možno požiadať daňové orgány väčšiny krajín, ktoré tento krok akceptujú, tri roky dozadu.
Spoľahliví Nemci
Vrátenie peňazí je možné tiež dvoma spôsobmi. Prostredníctvom agentúry, ktorá si sama stiahne z refundovanej sumy poplatok, alebo poplatok zaplatí klient priamo agentúre a refundovanú sumu mu pošlú z tej-ktorej krajiny na jeho účet. „Veľmi prísne je v tomto smere nemecké právo, ktoré nedovoľuje prebrať refundovanú sumu tretej osobe a adresuje ju výhradne daňovníkovi,“ uvádza Zuzana Karabinošová, marketingová manažérka spoločnosti Taxback.com.