Lakšmí Mittal je už piatym najbohatším človekom planéty
Žiaden z prvej desiatky svetových miliardárov nepútal počas prvých troch mesiacov tohto roka v Európe toľko pozornosti ako piaty najbohatší človek planéty Lakšmí Mittal. Tento indický oceliarsky magnát si totiž dovolil niečo, čo mnohých Západoeurópanov zdvihlo zo stoličiek. Bez toho, aby bol o to požiadaný, predložil druhému najväčšiemu svetovému oceliarskemu koncernu – západoeurópskemu Arceloru – návrh na jeho odkúpenie za vysoko nasadenú cenu takmer 19 miliárd eur.
Suma 19 miliárd eur bola vyrátaná tak, aby ohúrení akcionári nenašli rozumné dôvody na jej odmietnutie. Ekonomika a podnikanie však nie sú exaktnými vedami a zahŕňajú široké spektrum iracionálnych a emocionálnych prvkov. Lakšmí Mittal ako najbohatší muž Ázie správne tušil, že napriek svojmu opulentnému súkromnému sídlu v Londýne a korporačnému centru spoločnosti Mittal Steel v holandskom Rotterdame pre väčšinu Západoeurópanov zostáva novozbohatlíkom. Prišelcom z Indie, ktorý siaha po „rodinnom ocielarskom striebre“.
Bezočivý alebo hoden obdivu?
Arcelor sa dá so zveličením nazvať európsky poklad, pretože vznikol v roku 2002 zlúčením luxemburskej firmy Arbed, španielskej spoločnosti Aceralia a francúzskej firmy Usinor. Bol to vtedy zúfalý pokus kapitánov západoeurópskeho hutníctva zachrániť ho pred zánikom, čo sa podarilo. Arcelor prináša zisky a expanduje vo svete. Životaschopnosť si zabezpečuje spôsobom, ktorý sa Európanom mimoriadne páči a lahodí ich sebavedomiu. Vydal sa totiž cestou produkcie výrobkov špičkovej kvality pre náročných zákazníkov, vysokej pridanej hodnoty a dlhodobých kontraktov.