Vysokoškolákom v Prahe a Brne sa žije lepšie ako na Slovensku
Počas minuloročného nie veľmi úspešného hlasovania o reforme vysokého školstva v parlamente prinášali médiá správy o hroziacom exode slovenských študentov do Česka. Už vtedy zaostávali za realitou. Na univerzitách a vysokých školách za riekou Moravou sa vzdelávalo desaťtisíc slovenských študentov. V tomto školskom roku ich je 11 600. A poradca českej ministerky školstva Martin Profant si ich nevie vynachváliť: „Prichádzajú špičkoví študenti, lížeme slovenskú smotanu. Osemdesiat až deväťdesiat percent siaha po červenom diplome.“
Dominik Šoltés je študent tretieho ročníka Právnickej fakulty Karlovej univerzity v Prahe. Pochádza zo stredoslovenského vidieka, a tak si na veľkomesto musel zvykať. Tvrdí však, že mu prispôsobovanie netrvalo veľmi dlho, hoci nekonečné dopravné zápchy, preplnené obchody a zástupy turistov patria ku každodennej realite. Na Prahu však nedá dopustiť. Považuje ju za atraktívne moderné mesto, aj keď mu možno ešte v porovnaní so západoeurópskymi chýba viac multikultúrnosti. Na druhej strane má však Praha vlastný, špecifický charakter, založený najmä na historických tradíciách. Podobne je na tom aj samotná Dominikova alma mater, založená v roku 1348. Karlova univerzita má v súčasnosti 17 fakúlt.
Len pre disciplinovaných
Právnická fakulta sídli na nábreží Vltavy, niekoľko krokov od Staromestského námestia a obrovskou výhodou pre študentov je, že všetko prebieha pod jednou strechou. „Odpadá tak nervózne presúvanie sa medzi jednotlivými budovami, ktoré denne absolvujú napríklad kolegovia medici,” pochvaľuje si Dominik.