Genetické inžinierstvo sa snaží o predĺženie ľudskej existencie
Poznanie ľudského tela postúpilo do tej miery, že ambiciózni vedci začínajú považovať predĺženie nášho života nad hranicu tristo rokov za reálne. Nájdu sa medzi nimi dokonca aj takí optimisti, ktorí nezavrhujú ani myšlienku na absolútnu nesmrteľnosť.
Podarí sa niekedy objaviť elixír večnej mladosti a prestane sa človek reprodukovať z jednoduchého dôvodu, že na zachovanie rodu postačí starostlivá opatera vlastnej telesnej schránky? Na otázku nesmrteľnosti človeka existujú v zásade dva pohľady – pesimistický a optimistický.
Názor pesimistov
Ten hovorí, že aj keď proces starnutia možno spomaliť, nemožno ho odstrániť. Skeptici tiež poukazujú na to, že sme sa síce vymanili z nepriaznivých podmienok drsnej prírody, ale na druhej strane sme vynašli dlhodobý psychický stres, dobrovoľne konzumujeme množstvo jedov, akými sú alkohol, kofeín či nikotín, a znečistili sme si takmer všetko, čo svojmu organizmu predkladáme na spracovanie. Preto o dramatickom zvýšení dĺžky života príliš neuvažujú a rátajú s priemerom okolo 90 rokov.