Chronometre sú dnes už aj diárom, navigátorom, mobilným telefónom a počítačom
Aby spoľahlivo odmeriavali čas. Aby ukazovali fázy Mesiaca a poludnie v metropolách sveta. Aby mali logaritmické pravítko, merali nadmorskú výšku, budili Mozartom, svietili briliantmi a mohli ste si do nich zapisovať dôležité údaje. Dnes už naozaj chýbajú len tie pomyselné hodinky s „vodotryskom“.
Náramkové hodinky existujú približne jeden a pol storočia a vymysleli ich Švajčiari. Pôvodne sa považovali len za doplnok pre ženy, neskôr sa však stali symbolom bohatstva. Skutočný rozmach zažili počas prvej svetovej vojny, keď ich armáda rozdávala vojakom, aby mohli lepšie koordinovať útoky na nepriateľa. Potom sa stali každodenným doplnkom, ktorý si už môže dovoliť asi každý. Najmä odvtedy, ako ručnú výrobu nahradila v osemdesiatych rokoch 20. storočia strojová výroba elektronických hodiniek.
Čo tomu predchádzalo
Niežeby dizajn pánskych hodiniek nehral úlohu, ale predsa len si naši renesanční či barokoví pradedovia viac potrpeli na krásu hodinovej schránky, ciferníka, ručičiek. Na meraní času vlastne až tak nezáležalo. Dlho im vystačil miestny čas alebo štvrťhodinové intervaly. Dokonca hodinky bez ručičiek a ciferníka len drnčaním upozornili dozorcu na veži, aby začal vyzváňať.