Poklady z tridsaťmetrovej hĺbky
Pár desiatok dolárov klenotník platí za perly morské i sladkovodné, biele i ružovkasté, prirodzené aj umelo vypestované, perly strombus gigas i tridacna gigas, perly bombajské aj vzácne tahitské. Cena conch perál je však viacciferná.
Keď sa do lastúry ustríc alebo slávok dostane cudzie teliesko, začne sa proti nemu živočích brániť. Obaľuje ho vrstvičkami aragonitu, teda perlete, až vnikne hotová perla. Niektoré mäkkýše však produkujú takzvané conch perly, nazývané podľa kulinárskej špeciality, ktorá sa z týchto plodov mora pripravuje. Ulitníky dosahujú niekedy hmotnosť až tridsať kilogramov, merajú tridsať centimetrov a dožívajú sa dvadsaťpäť rokov.
Každá osobitne
Žijú až tridsať metrov pod hladinou, takže klasický lov sieťami nepripadá do úvahy. Potápači ich musia loviť ručne v sezóne od januára do konca júna. Najviac ich získajú pri pobreží Floridy, na Bahamách, Antilských ostrovoch a Yucatáne. Každým rokom je úspech lovcov menší, pretože znečistenie morí už zasiahlo aj tieto hĺbky. Pred piatimi rokmi našli približne tritisíc, vlani už iba poldruha tisícky. Z nich však môže klenotník skutočne použiť na šperky maximálne pätinu. Každá perla má svojský tvar, preto sa z nich nezvyknú navliekať náhrdelníky. Odhliadnuc od toho, že cena takejto šnúry perál by dosiahla naozaj závratnú výšku. Vzácne sú aj súpravy a najčastejšie sa conch perly používajú ako šperkársky solitér.