Napätie buď napomáha lepší výkon, alebo naopak, úplne všetko pokazí
Celý deň sa naháňate a zo všetkých úloh, ktoré ste si určili, máte vyčiarknutú sotva polovicu? Neustále nič nestíhate, nevyspíte sa, strácate suverenitu, ste podráždení a chýba vám dostatok energie? Tak veľmi dobre viete, čo je to stres.
Stresová situácia je vlastná ľuďom aj zvieratám. Je to v prvom momente obranný a útekový mechanizmus, ktorý sme si osvojili už odpradávna. Život kedysi závisel od toho, ako rýchlo ľudia, ale aj zvieratá dokázali uniknúť alebo bojovať. Stres mobilizuje podvedome v zlomku sekundy všetku energiu, ktorú má k dispozícii – krvný tlak stúpa, tep a dýchanie sa zrýchľujú, energetické rezervy sa okamžite preskupujú do svalstva. Nadobličky vyplavujú hormóny adrenalín a kortizón, aktivizuje sa krvná zrážanlivosť, aby pri možných poraneniach prišlo podľa možnosti k čo najmenším stratám krvi. Na úsporný režim sa v tom čase prepne trávenie.
Tieto účelové mechanizmy – najmä pokiaľ ide o akútne ohrozenie, u nás pretrvali až do súčasnosti. Jednoznačne z toho vyplýva, že akútnemu stresu treba čeliť telesnou akciou. V raných fázach života ľudstva to bolo jednoduché. Buď sa pračlovek dal na útek, alebo bojoval, podľa odhadu situácie. Dnes má okrem týchto dvoch riešení k dispozícii oveľa väčší diapazóm možností. Pravda, musí sa ich naučiť aj ovládať, ale aj používať.