NIŽŠIA KVÓTA EMISIÍ
Podniky na území Slovenska vypustili v minulom roku do ovzdušia dovedna vyše 25 miliónov ton oxidu uhličitého (CO2). Ako vyplýva zo správy, ktorú zverejnila Európska komisia, bolo to o vyše päť miliónov ton menej, ako povoľuje ročný limit v rámci schémy na obchodovanie s emisnými povoleniami v Európskej únii na roky 2005 až 2007. Limit prekročili Veľká Británia, Španielsko, Taliansko, Írsko, Rakúsko a Slovinsko.
NEPOĽAVOVAŤ V REFORMÁCH
Zástupkyňa riaditeľa Medzinárodného menového fondu Susan Schadlerová varovala Slovensko, že môže rýchlo stratiť status najdynamickejšie sa rozvíjajúcej ekonomiky strednej Európy v prípade, že sa nová vláda zriekne reforiem. „Nemôžete povedať, že keď ste raz uskutočnili reformy, tak už budete mať dlhodobý rapídny ekonomický rast, a zaspať na vavrínoch,“ vyhlásila. Zdôraznila, že ak sa reformný proces zastaví, krajina veľmi rýchlo skončí bez akejkoľvek konkrétnej výhody.
INVESTORI ČAKAJÚ
Pri viacerých už rozpracovaných projektoch zaujali zahraniční investori pred voľbami na Slovensku vyčkávací postoj. Podľa šéfa Podnikateľskej aliancie Slovenska Martina Krekáča neoplatí sa im rokovať so súčasnou vládou, ktorá tu bude pár týždňov. Sústreďujú sa na projekty v oblasti znalostnej ekonomiky a súkromného školstva. „Moderné technológie sú napríklad jediná oblasť, ktorej v súčasnosti vláda poskytuje priamu pomoc, takže investori potrebujú vedieť, či sa v tom bude pokračovať aj po voľbách,“ uviedol.