Pri kopaní základov domu musí stavebník rátať s tým, že pod zemou narazí na historické pamiatky
Rimania tam našli hrnčiarov, francúzski vojaci priviezli toaletnú vodu, ktorá sa dnes volá kolínska, Američania automobilku a tureckí robotníci zmenili niektoré štvrte na malý Istanbul.
Smodernými dejinami Kolína nad Rýnom sú spojené mená Američana Henryho Forda a Nemca Konrada Adenauera. Prvý bol významným americkým podnikateľom v automobilovom priemysle a druhý medzivojnovým primátorom mesta a prvým kancelárom povojnového demokratického Nemecka. Obaja sa roku 1930 stretli na predmestí Kolína, aby spoločne uviedli do prevádzky Fordove závody v Nemecku. Dodnes je táto automobilka jedna z najznámejších v Európe a po sedem a pol desaťročí najväčším zamestnávateľom v meste.
Prvé náznaky priemyselnej výroby však našli v meste už Rimania, ktorí sem prišli tritisíc rokov pred naším letopočtom. Hrnčiari sídliaci v meste zásobovali celé okolie svojimi výrobkami. Príchodom Rimanov a založením mesta, ktoré nazvali Agrippina, sa pred dvetisíc rokmi začali dejiny neskoršieho germánskeho Kolína. O štyri storočia neskôr sa museli Rimania stiahnuť od jeho múrov a skončiť sen o ríši, ktorá nemala končiť na Rýne.