Riešením je recyklácia, nie uskladnenie
Sprísňujúce sa normy Európskej únie pre skladovanie, spracúvanie a likvidáciu toxického odpadu môžu viesť v budúcnosti k tomu, že aj Slovensko sa dostane do pokušenia vyvážať ho do rozvojových krajín. Napodobnilo by tak vyspelé krajiny, z ktorých sa zdraviu a prostrediu najškodlivejší odpad príležitostne exportuje do Ázie a Afriky.
Svedčí o tom aj nedávny prípad z Pobrežia Slonoviny, kde toxický odpad usmrtil sedem ľudí a približne deviatim tisícom osôb spôsobil vážne zdravotné ťažkosti. Jedovaté chemikálie počas augusta vyložila na desiatich rôznych miestach pri päťmiliónovej metropole Abidžan grécka loď plaviaca sa pod panamskou vlajkou, ktorú si však prenajala holandská spoločnosť Trafigura Beheer.
Išlo celkove o 538 ton tekutého odpadu. Štyristo ton pochádzalo z ropných rafinérií a obsahovalo množstvo toxických látok. Vlastník lode potvrdil, že „náklad“ vyložili, no vyhlásil, že to mali povolené. Holandská firma údajne poverila likvidáciou odpadu miestnu spoločnosť. Pôvod nebezpečných látok zatiaľ nie je presne známy. Štátna prokuratúra už dala v tejto súvislosti príkaz na zadržanie siedmich osôb. Vláda podozrivá z korupcie podala demisiu a dlhodobé následky musia odstraňovať nástupnícke garnitúry. V africkej republike v tejto súvislosti uvažujú o vybudovaní bunkra, do ktorého by sa mohla časť toxického odpadu premiestniť.