Zraniteľným miestom na internete je bezpečnosť
Bratislavská spoločnosť Eset nefunguje bezprostredne na internete, iba s ním má veľa spoločného. Pomáha čeliť hrozbám, ktoré sa v správaní „laika“ prejavujú ako strach použiť napríklad kreditnú kartu pri platení cez internet.
Straty vyplývajúce z počítačovej kriminality sú dosť vysoké. Čoraz viac činností, aj vo verejnom sektore, sa presúva na internet. Bezpečnosť bude z roka na rok dôležitejšia. „Vlády sa zatiaľ veľmi neprejavujú, akoby si neuvedomovali riziká,“ hovorí Miroslav Trnka, technický riaditeľ, spolumajiteľ firmy Eset a súčasne predseda Slovenskej asociácie pre informačnú bezpečnosť. Nik sa nepozastaví nad tým, že na bezpečnosť v cestnej premávke vynakladajú prostriedky štáty, súkromné firmy aj občania. Existujú zákony, ktoré určujú povinnosti vlastníkov ciest, výrobcov áut a účastníkov premávky. Tí sa musia správať tak, aby doprava bola čo najbezpečnejšia. Zahŕňa to obrovskú škálu vecí, od značenia ciest, používania bezpečnostných pásov cez autosedačky až po konštrukciu áut – všetko je upravené v zákonoch. „Tak je to aj v iných oblastiach života. Ale takmer vôbec sa legislatíva nezaoberá elektronickou komunikáciou,“ myslí si M. Trnka.
Určite sa dá pre bezpečnosť urobiť veľa zákonmi. Zaujímavé je však aj to, že ani zákony, ktoré už platia pre elektronickú komunikáciu, sa nenapĺňajú. Represívne zložky štátu nie sú pripravené na to, aby vedeli zasiahnuť. Policajti nevedia zabezpečiť dôkazy, prevádzkovatelia systémov nemajú povinnosť uchovávať záznamy. Akékoľvek dokazovanie je potom veľmi problematické. „To by sa malo zmeniť. Asi sa nedá vyhnúť zvýšeniu nárokov na bezpečnosť pri podnikaní a komunikácii na internete. Je to správne a prirodzené. Mohlo by sa stať, že ľudia, ktorí utrpia škody na internete, budú požadovať náhrady len preto, že štát nevytvorí základné podmienky na to, aby sa elektronické trestné činy dali vôbec vyšetriť a postihnúť,“ zdôrazňuje M. Trnka.