Vo svete sa ročne oficiálne vylúpi zhruba päťsto lodí
Medzinárodné poisťovacie spoločnosti už tri roky zvonia na poplach. Zvyšujú sa škody, ktoré im v rozličných kútoch sveta spôsobujú námorní piráti. Nie tí z Karibiku, ktorí sa v súčasnosti škľabia z filmových plagátov, ale reálni piráti.
Novodobí piráti nemajú v rukách šable a na stožiaroch ich lodí nevidno vlajky so smrtkami. V ich rukách sú moderné strelné zbrane americkej a čínskej výroby. Pokiaľ ide o americkú technológiu, často sú to zbrane, ktoré by mali dostávať len spoľahliví spojenci. Ako sa dostali do rúk pirátov, o tom jestvujú len dohady. Naproti tomu čínske zbrane sa predávajú oficiálne v celej Ázii a nie je problém získať ich pre súkromné firmy registrované v tejto časti sveta. Výsledkom je, že rýchločlny pirátov v Juhočínskom mori a inde majú dokonalejšiu techniku ako plavidlá vojenského námorníctva okolitých štátov.
Nemecká poisťovacia spoločnosť Münchener Rückversicherung patrí k popredným svetovým akvizítorom poisťovacej brandže, ktorá sa sústreďuje na tovar dodávaný lodnou cestou. Podobne ako britské spoločnosti nedávno informovala, že vyplácané náhrady za škody vzniknuté prepadmi pirátov z roka na rok narastajú. Podľa názoru expertov dovŕši v tomto roku počet pirátmi prepadnutých lodí číslicu päťsto. Do oficiálnych údajov sa však nezapočítavajú útoky na jachty a lode, ktoré neboli poistené. Viacerí z expertov sa domnievajú, že počet ročne prepadnutých plavidiel sa pohybuje od tisíc do tisícpäťsto.