Ako to dopadne, keď svojej podnikateľskej myšlienke neprestanete veriť
Časy, keď sa holilo iba britvou alebo žiletkami Astra, sú dávno preč. Holiči ešte sem-tam britvu používajú, ale väčšinu zákazníkov už stratili. Tí sa vedia hladko oholiť aj sami. Dokážu to bez problémov najmä vďaka vynálezu a šikovnosti amerického obchodníka Kinga C. Gilletta. Jeho holiace strojčeky dodnes kraľujú na trhu s hygienickými potrebami.
Niekto si pod značkou Gillette vybaví globálnu firmu, ktorá má problémy s ochrancami zvierat za to, že svoje produkty pred ľuďmi testuje najskôr na zvieratách. Iní si pomyslia, aká zhoda náhod, že aj po slovensky sa povie žiletka podobne ako názov tejto spoločnosti. Málokto však vie, že za touto značkou sa skrýva meno skutočného človeka.
Od britvy k žiletke
King Camp Gillette začal pracovať ako obchodný cestujúci pre spoločnosť, ktorá vyrábala zátky na fľaše. V tejto práci si uvedomil, že na produktoch, ktoré ľudia použijú a zahodia, sa dá zarobiť. Už mu zostávalo iba vymyslieť nejaký podobný produkt. V tom čase chodieval na služobné cesty často vlakom, kde sa potreboval holiť. Používal na to bežnú britvu, čo bolo vo vlaku dosť nebezpečné. Raz ráno, keď sa holil, napadla mu dobrá myšlienka. Čo keby namiesto britvy ponúkol zarasteným mužom držadlo, kde by sa tenká čepeľ vkladala a dala sa po použití vymeniť. Problém bol v tom, že čepeľ by musela byť z tenkej, tvrdej a nie drahej ocele. Keď svoj nápad konzultoval s výrobcami ocele, tí mu najprv tvrdili, že to nie je možné. Až o šesť rokov neskôr našiel človeka, ktorý mu takú listovú žiletku vyrobil. Holiaci strojček s vymeniteľnou čepieľkou bol na svete. V roku 1901 K. C. Gillette založil v americkom Bostone spoločnosť na výrobu týchto žiletiek a nazval ju American Safety Razor Company. O rok neskôr v názve nahradil slovo American svojím priezviskom.