Neexistuje týždeň, v ktorom by sa neobjavil nový vírus, e-mailový červ alebo trójsky kôň
Prvý nebezpečný červ Great Worm zahltil v roku 1988 desať percent počítačov, čo bolo v tom období šesťtisíc „staníc“. Súčasné sofistikované vírusy ohrozujú už milióny počítačov.
Dnes si pripojenie k internetu bez zabezpečenia rôznymi antivírusovými programami hádam ani nedokážeme predstaviť. Aj preto, že počas roka nie je takmer týždňa, v ktorom by sa neobjavil nový vírus, pre ktorý musíme ochranu svojho počítača neustále aktualizovať. Mnoho z vytvorených vírusov nepredstavuje nijakú veľkú hrozbu pre internetových užívateľov. Sú však aj také, ktoré doslova vymietli firemné a poštové servery. Z pohľadu odborníkov boli zaradené do rebríčka najškodlivejších softvérov, ktoré sa svojimi následkami najvýraznejšie podpísali pod vývoj elektronickej bezpečnosti.
Morrisov červ
Prvé miesto obsadil takzvaný Morrisov červ. Bol to prvý klasický červ, ktorý sa sám (bez ľudskej pomoci, iba využívaním známych bezpečnostných dier) šíril po internete. Tento legendárny vírus jeho tvorcovia vypustili 2. novembra 1988 a vyslúžil si prezývku Great Worm. Jeho cieľom nebolo ani tak škodiť, ako skôr upozorniť na slabé miesta v oblasti hesiel a zabezpečenia staníc. Ale vďaka chybám sa neskutočne rýchle rozšíril a spôsobil kolaps, ktorý zahltil zhruba desatinu všetkých staníc pripojených na internet. Tých desať percent predstavovalo v tom období okolo šesťtisíc počítačov. Je to pozoruhodné číslo, najmä ak si uvedomíme, že napádal iba jeden typ operačného systému. Červ poukázal na nebezpečné stránky globálneho prepojenia počítačov. Dôkazom, že výrazne predbehol svoju dobu, bol fakt, že ďalšie podobné programy nasledovali až po vyše desaťročnej prestávke.