Podnikaví Kysučania za krátky čas vytvorili špičkové lyžiarske stredisko
KIA platmi nenaláka, v Oščadnici viacerí zarábajú lepšie
Pred desiatimi rokmi prišlo za rok 40-tisíc lyžiarov, teraz 350-tisíc. Pred štyrmi rokmi mali postele pre 270 turistov, dnes pre 3 500
Bolo už pol hodiny po poludní a reportéri Profitu boli iba druhými hosťami pohostinstva Kocka. Rovnako je to aj v ďalších krčmách pri každej autobusovej zastávke v jedenásť kilometrov dlhej obci. Nikde nijaký snem nezamestnaných z povolania. Aj tí si aspoň dopoludnia zarábajú na pivo a borovičku po stavbách.
Kuchári a čašníci sú králi, môžu si zapýtať, koľko chcú a dostanú to. Ich platy sú rovnaké ako v tatranských či kúpeľných hoteloch. Na niektoré stavebné práce sa najímajú aj české stavebné firmy. V obci veľmi nezabral nábor do automobilky KIA a elektrikárov od vlekov nepretiahne nijaká elektrofirma na Kysuciach či Považí. Doma zarábajú lepšie. Inzertné noviny hľadajú murárov, zatepľovačov. Pred piatimi rokmi bola v obci 27-percentná nezamestnanosť, teraz ani nie sedem percent. Miestni si napospol myslia, že nerobia už iba tí, ktorým sa skutočne robiť nechce, a do obce chodia robiť z viacerých kysuckých dedín ľudia, ktorým sa robiť chce. Trend bude pokračovať, lebo investovať prichádzajú solventní a firmy z celého Slovenska, ako aj domáci, ktorí zatiaľ pracujú vo Veľkej Británii či Írsku. Reč je o Oščadnici.
Tempo po oščadnicky
Krčmári nemôžu byť nespokojní, hoci prišli o niekdajších ranných štamgastov. Triezvi tvoria podmienky, aby večer do krčiem prichádzalo čoraz viac vysmädnutých lyžiarov. V množstve, ktoré by si pred desaťročím nik nevedel predstaviť. Zimné lyžiarske stredisko Veľká Rača pod 1 236 metrov vysokým rovnomenným najvyšším vrchom Kysúc sa za niekoľko rokov stala z tuctového regionálneho rekreačného športoviska jedným z top pätorky na Slovensku. Niektorí dokonca tvrdia, že najlepším.