Milan Žilinský závidíobyvateľom Békešskej Čaby klobásový festival, ktorý jej pritiahol návštevníkov
Podnikateľ Milan Žilinský bol starostom Veľkej Paky pätnásť rokov. Pri pohľade do minulosti má pocit dobre vykonanej práce. Jedno ho však mrzí. Nepodarilo sa mu prebudiť ambície ľudí, aby z obce urobili spoločne magnet pre návštevníkov z blízkeho i vzdialeného okolia.
Veľká Paka leží v Dunajskostredskom okrese a je jednou z najstarších obcí na Slovensku. Dnes patrí medzi rozvinuté stredne veľké dediny okresu. Zásluhou bývalého starostu Milana Žilinského udržiava družobné styky s maďarskými obcami Pétery a Vaskút. Veď z obce Pétery boli v štyridsiatych rokoch mnohí presídlení do Veľkej Paky, a naopak, do Vaskútu bol vysťahovaný nejeden obyvateľ Veľkej Paky. Ako starosta chcel nadviazať aj kontakty s obcami, ktoré majú vo svojom mene slovo Paka. „Napríklad v Česku existuje Stará Paka a v Chorvátsku zase obec Paka,“ hovorí. Či si jeho snahy osvojí aj nový starosta, nevie. Je však presvedčený, že budúcnosť patrí turizmu. „Určite máme čo poskytnúť,“ tvrdí. „Jednou z atrakcií môže byť v budúcnosti organizované rybárčenie na tunajšom rybníku, jeden z miestnych podnikateľov sa zaoberá chovom koní. Zatiaľ síce má len anglické plnokrvníky, ale postupne sa iste bude venovať aj chovu na rekreačné jazdenie.“
Ako sa zviditeľniť
Jeho túžbou bolo založiť v obci tradíciu, ktorá by pritiahla návštevníkov zblízka i zďaleka. Nosil v hlave nápad usporiadať festival v pečení pagáčikov. Inšpirovali ho najmä súťaž vo varení haláslé v Baji a klobásový festival v Békešskej Čabe, na ktorých je pravidelným účastníkom i súťažiacim. „Fascinovalo ma, ako sa jednoduchá myšlienka – varenie rybacej polievky alebo výroba klobás – ujala a stala sa z nej veľká spoločenská udalosť roka. Celé roky som si lámal hlavu, čím by sme mohli pritiahnuť záujem ľudí my vo Veľkej Pake. Napokon mi napadlo, že by to mohli byť pagáčiky. Pagáčiky pečie takmer každý a čo domácnosť, to iná chuť a iné príchute, ktoré do nich dávajú.“ Problém je, že sa mu nepodarilo nápad „upiecť“ s obyvateľmi obce. „Neviem, ako by som nazval postoj ľudí. Nie sú proti, ak to niekto vezme do rúk a všetko zabezpečí. Oni sú potom ochotní zúčastniť sa,“ vraví M. Žilinský.