Motiváciou pre podnikových bossov sa stalo spojenie ich interesov so záujmami akcionárov
Americký ekonóm John Kenneth Galbraith opísal čestného šéfa spoločnosti ako človeka odopierajúceho si krásnu, prístupnú a dokonca nahú ženu, ktorú má poruke. Pred päťdesiatimi rokmi nemohol tušiť, že do biznisu vstúpia ľudia berúci si bez škrupúľ aj to, čo im nepatrí. A nerozpakujú sa preto ani klamať a podvádzať.
Manažérov platia spoločnosti za výsledky. Podnikanie je totiž o zisku. Počas osemdesiatych a deväťdesiatych rokov tvrdilo množstvo akademických štúdií, že Gordon Gekko, hlavný hrdina filmu Wall Street, mal pravdu: chamtivosť je v poriadku, chamtivosť funguje. Motiváciou pre podnikových bossov sa stalo spojenie ich záujmov so záujmami akcionárov. Obraz spokojného akcionára a spokojného šéfa bol výrazom symbiózy a prosperity. Nik nepredpokladal, že chamtivosť má aj odvrátenú tvár. Jej prejavom je závislosť od úspechu za každú cenu, dokonca aj za cenu podvodu a lži. Snaha prikrášľovať situáciu firmy sa už neraz skončila krachom a obrovskými škodami.
Antedatované „odmeny“
Americký úrad pre vyšetrovanie (FBI) od jesene skúma praktiky viac ako 52 firiem, ktoré antedatovali opcie. Nimi odmeňovali manažérov. Spätne vyberali dátumy, keď mali akcie najnižšiu hodnotu, aby za ne podnikoví šéfovia platili čo najmenej a pri predaji čo najviac získali. Do tohto druhu podvodu môže byť údajne zapletených až dvetisíc amerických spoločností. Opcie pre zamestnancov, podľa ktorých majú právo kúpiť alebo predať účastiny, majú motivovať na čo najväčšie úsilie dosahovať dobré výsledky firmy. Ak potom kurz stúpa, zamestnanec na jeho pohybe zarába, pretože balík cenných papierov môže predať za vyššiu cenu, ako za ne zaplatil.