„Do Kanady sa každoročne vysťahuje približne sedemsto Slovákov. Dôvodom už nie je iba snaha odísť zo Slovenska, ale skôr záujem o výhody, ktoré imigrácia do tejto krajiny prináša,“ hovorí Jozef Burza, riaditeľ firmy Hagiel, ktorá sa ako jediná na Slovensku špecializuje na získanie trvalého pobytu v Kanade.
Jozef Burza v roku 1995 založil poradenskú a konzultačnú firmu Hagiel, ktorá na Slovensku a v Českej republike urobila prelom v chápaní imigrácie do Kanady. Zúročil svoje bohaté skúsenosti a kontakty z tejto krajiny, aby ju „otvoril“ všetkým Slovákom a Čechom, ktorí túžili po sebarealizácii v krajine poskytujúcej neobmedzené možnosti. „A Kanada takouto krajinou naozaj je. S rozlohou okolo desať miliónov štvorcových kilometrov (na jej území by sa umiestnilo približne 200 krajín s rozlohou Slovenska) je takmer ľudoprázdna. Má iba čosi vyše troch obyvateľov na štvorcový kilometer. Pritom ide o územie s obrovským nerastným bohatstvom, ktoré sa iba začína objavovať a priemyselne využívať. Nečudo, že krajina pociťuje obrovský hlad po ľuďoch. Tí, čo sem natrvalo prichádzajú, nachádzajú skvelé príležitosti na sebarealizáciu. V posledných rokoch je Kanada neustále na čele rebríčka krajín s najvyššou kvalitou života, ktorý uverejňuje OSN,“ zdôvodňuje svoje rozhodnutie venovať sa imigrácii Slovákov a Čechov do Kanady J. Burza. Aké sú však skúsenosti emigrantov?
Tvrdý chlebík
„Pred rokom som urobil to, o čom dnes mnoho mladých Slovákov ešte len nezáväzne uvažuje. Vzal som ženu, štvorročného syna, dva kufre a odleteli sme do Kanady,“ začína svoje rozprávanie Peter Kováčik z Bratislavy.