Na slovenskú divadelnú scénu vstupuje komiks. Legendárny agent Roger Krowiak sa na dosky bratislavskej Novej scény prikradol zo zadných stránok novín. A ako sa na správneho agenta patrí – neočakávane. Premiéra tohto titulu totiž v pôvodnom dramatickom pláne divadla nebola. Na realizáciu myšlienky Miloša Pietora pripraviť ako vrchol sezóny pôvodnú slovenskú inscenáciu si Nová scéna prizvala na pomoc umelcov z divadla Gunagu. So súhlasom všetkých autorov pôvodne kolektívneho diela hru napísal Viliam Klimáček. Réžie sa ujal Karol Vosátko. Obaja zdôraznili, že v tomto prípade nebudú experimentovať na „gunagovský“ spôsob. „To sa na návšteve u susedov jednoducho nepatrí,“ poznamenal V. Klimáček. Štefan Kožka, umelecký šéf divadla Nová scéna, upresnil, že príbeh Rogera Krowiaka bude „činohrou s pesničkami“. Vo februári sa v divadle začínajú skúšky s realizačným tímom, do ktorého patrí autor hudby Michal Kaščák, scénograf Peter Janků, kostýmová výtvarníčka Simona Vachálková a choreograf Milan Kerekeš. Dramaturgom predstavenia je Ľubomír Feldek. Nová scéna prináša divákom titul, ktorý je trochu bondovkou a trochu marlowovkou. Je detektívny a vtipný zároveň. Hlavnou postavou je slovenský superagent Roger Krowiak, muž železných nervov, pevnej pušky, vysokej inteligencie a sexappealu. Komiksový charakter podčiarkne geniálny výtvarný rukopis Danglára.(kp, lf)
Malá Miss Sunshine
Pointa takmer každého amerického road movie spočíva v tom, že podstatný nie je cieľ, ale samotná cesta. Ako je teda možné, že sa filmovým divákom tento ošúchaný scenár už dávno nezunoval? Súvisí to zrejme s tým, že veľká Amerika stále poskytuje neopozerané exteriéry a nové typy dopravných prostriedkov, v ktorých sa premiestňujú bizarne kombinovaní cestujúci. Výnimkou nie je ani najnovší filmový príbeh na kolesách Malá Miss Sunshine. Zloženie posádky je tentoraz naozaj veľkolepé. Za všetkých stačí spomenúť narkotizovaného dedka, nihilistického tínedžera a strýka intelektuála so samovražednými sklonmi. Cieľom cesty šesťčlennej a charakterovo pestrej rodiny Hooverovcov je Redondo Beach v Kalifornii, kde sa má najmladší účastník výjazdu – dcérka Olive s nadrozmernými okuliarmi – zúčastniť na súťaži krásy. To, že v konkurencii napomádovaných bábik nemôže uspieť, je jasné od začiatku. Podstatné je, že Olive víťazí sama nad sebou a spolu s ňou aj ostatní skrachovanci z rodinného kruhu. Film Malá Miss Sunshine ponúka nenáročnú, ale srdečnú zábavu okorenenú humorom, ktorý nikdy neskĺzne pod latku divákovho intelektu. Odporúčanie je preto úplne na mieste.(pg)
Fenomén doby
O veciach a ľuďoch
V týchto dňoch vychádza nové číslo časopisu Anthropos na tému Veci a vecičky, ktoré sa z rôznych hľadísk zamýšľa nad materiálnym svetom okolo nás. Niektoré predmety majú svoju funkčnú hodnotu, iné emočnú, prestížnu, estetickú alebo sakrálnu. Existujú aj posvätné a magické predmety, amulety alebo poklady. Čo však o nás – vlastníkoch – tieto veci hovoria? Boli časy, keď vyjadrením osobného statusu muža bola jeho zbraň, neskôr kvalitné hodinky, fajka, vyznamenania z vojny, auto, značkový oblek, kreditná karta... Deväťdesiate roky priniesli mobilný telefón. To, čo bolo spočiatku luxusom mobility, sa postupom času zmenilo na globálne zotročenie predmetom, ktorý si väčšina z nás jednoducho nemôže dovoliť nemať.