Mnohí mladí ľudia si myslia, že sa musia stať veľmi rýchlo manažérmi, nejednému sa nepozdáva ani výška platu vo vzťahu k pracovným povinnostiam
Stredný a vyšší manažment do štyridsiatky – taká je dnešná skutočnosť nielen na Slovensku, ale prakticky vo všetkých transformujúcich sa krajinách, kde sa ekonomika začala prudko rozvíjať po páde bývalých režimov. S tým súvisí aj mýtus, že len mladí ľudia sú schopní a dynamickí a že najmä oni sú prínosom pre firmu. Aj keď v ostatných rokoch sa takýto názor postupne vytráca.
Nikto nemá na pracovnom trhu ustlané na ružiach. Najmenej však generácia ľudí okolo päťdesiatky. Potvrdzujú to štatistiky o ľuďoch hľadajúcich prácu na Slovensku. Zarážajúci je fakt, že aj dosť veľký počet mladých i vysokoškolsky a stredoškolsky vzdelaných sedí doma. Týka sa to najmä regiónov s vysokou nezamestnanosťou. Nájsť si pracovné miesto v takých oblastiach je veľmi náročné, najmä v robotníckych profesiách a v profesiách s nižšou kvalifikáciou. Pri stredných a vyšších pozíciách je zasa nevyhnutná prax, odborné znalosti a skúsenosti. „Mladým ľuďom chýba prax, ale ovládajú jazyky, u starších je to zase naopak. V najbližších rokoch sa však tento problém odstráni, pretože mladí ľudia nadobudnú prax,“ myslí si Renáta Otottová z Hill International. Avšak v súčasnosti už neplatí, že prednosť majú buď iba starší a skúsenejší alebo mladší a dynamickejší.
Rozhoduje kvalita a výkon
Realita je oveľa zložitejšia. Skôr by sa dalo povedať, že dnes už nerozhoduje ani tak vek (ale iba do určitej hranice), ako kvalita práce, výkonnosť, odbornosť, špeciálna zručnosť a flexibilta. A tie môžu vykázať nielen mladší, ale aj vekom starší pracovníci.