V Spojených štátoch amerických vzniká prvá reálna alternatíva, ako vytlačiť benzín z palivových nádrží automobilov. Dnes už len málokto pochybuje, že budúcnosť patrí etanolu z celulózy.
Kvapalné uhľovodíkové palivá – benzín a nafta – sú kľúčové najmä v doprave. Cena ich zdroja, ropy, však veľmi stúpla a otázny je objem jej ekonomicky ťažiteľných zásob. Nečudo, že sa hľadajú alternatívy. V časopise Science situáciu zmapoval Robert Service. Fakty sa týkajú Spojených štátov amerických, priekopníckej krajiny tejto sféry, a keďže signalizujú trendy, sú poučné aj pre nás.
O tretinu menej benzínu a nafty
V januári 2007 vyhlásil prezident George W. Bush, že do desiatich rokov musí spotreba benzínu v USA klesnúť o dvadsať percent. Kľúčovú úlohu majú zohrať biopalivá, kvapalné uhľovodíky z rastlinného tkaniva. Najmä etanol a bionafta. Dnes sa vyrábajú z potravinových poľnohospodárskych plodín ako kukurica, cukrová trstina a repka. Najvýhodnejší je z nich etanol. Pôvodne s ním rátal už Henry Ford pre svoj slávny model T, ktorý stál pri zrode masového automobilizmu. Napokon zvolil benzín. Bol lacný, bolo ho dosť a na jednotku objemu ponúkal o tridsať percent viac energie.