Polohou na hranici troch štátov, na európskej veľrieke, s malým starým mestom, ktoré možno spoznávať aj pešky, zeleným okolím na výlety a pikniky môže Bazilej pripomínať Bratislavu
Na letenke je napísané Bazilej, ale lietadlo z Bratislavy pristáva
vo Francúzsku. Do Bazileja treba prejsť cestným koridorom ohradeným špeciálnym plotom. Kým Švajčiari nevstúpia do Schengenu.
Malé hornaté krajiny mávajú s priestorom problém. Ale aj niektoré veľké – švajčiarska časť letiska na francúzskej pôde totiž slúži aj nemeckému mestu Freiburg. V konzervatívnej, do seba stále dosť uzatvorenej krajine má starobylý Bazilej, tretie najväčšie švajčiarske mesto, povesť kozmopolitu. Je „fremdenfreundlich“ – priateľský k cudzincom. Zo 190-tisíc obyvateľov je vyše tridsať percent Nešvajčiarov. V reštaurácii obsluhuje Ind či Indonézan a pochutiť si možno aj na národných kuchyniach z opačného konca sveta. V chemických a farmaceutických firmách sú gastarbeiteri z Nemecka a Francúzska. Gastarbeitermi vo svojej bývalej vlasti je aj nemálo Švajčiarov, ktorí sa odsťahovali pre dane do Francúzska či Nemecka.