Komu sa oplatí operatívny lízing
Ak si chce človek zaobstarať iba jedno auto, je to jednoduché. Môže si vybrať z ponúk finančného lízingu, splátkového predaja alebo bezúčelových spotrebných úverov. Po jeho kúpe už starosti s administratívou, opravami a údržbou zvládne sám. V prípade firiem s väčším počtom vozidiel je to o niečo zložitejšie.
Problémy s flotilami
Firmy s väčším počtom áut musia myslieť aj na správu a údržbu vozového parku, ktorá môže byť finančne veľmi náročná. Popri pravidelných servisných prehliadkach vozidiel treba počítať aj s výdavkami na diaľničné známky, daň, poistenie, koncesionárske poplatky a opravy. Častým problémom býva aj odpredaj starých ojazdených áut. Pri väčšom počte vozidiel si to vyžaduje viacerých pracovníkov na plný úväzok a trpezlivého účtovníka.
Auto bez starostí
Alternatívou k zložitej starostlivosti o firemné vozidlá je spravovanie automobilovej flotily lízingovou spoločnosťou vo forme operatívneho lízingu. Ide o nájom vozidiel bez predkupného práva. Klient teda financuje len spotrebovanú hodnotu vozidla, ktoré zostáva po skončení zmluvy majetkom lízingovej spoločnosti. Okrem odbúrania starosti s predajom ojazdených automobilov je výhodou tohto produktu, že klient do účtovníctva zahŕňa iba jeden daňový doklad na celé obdobie lízingu – lízingovú splátku. Tá sa skladá z povinných a voliteľných položiek. Medzi povinné časti patrí amortizácia a úrok, daň, koncesionársky poplatok za autorádio a povinné zmluvné a havarijné poistenie. Pri voliteľnej časti si nájomca vyberie napríklad údržbu a servisné náklady, zimné pneumatiky, náhradné vozidlo, diaľničnú nálepku alebo zabezpečenie čerpacej karty.