Britský guru predaja mobilných telefónov si dnes vlastnoručne vytvára svoj raj
(Ne)obyčajný chlapík, ktorý zametal podlahy v hrnčiarskej dielni, sa po dlhých rokoch usilovnej práce stal jedným z najbohatších ľudí na svete. Tento krátky životopis patrí iba jednému mužovi, päťdesiattriročnému Britovi Johnovi Caudwellovi.
Píše sa rok 2001 a vo Veľkej Británii podnecuje diskusiu o vzdelávaní britskej mládeže vyhlásenie jedného miliardára: „Páčilo by sa vám nechať školu, keby vám ponúkli možnosť zarobiť si milión bez ohľadu na ukončené vzdelanie?“ Niekomu to môže pripadať ako rozprávka, ale žiakom na Britských ostrovoch sa táto možnosť verejne ponúkla. Najväčší nezávislý distribútor mobilnej komunikácie v Európe – Phones 4U (divízia telekomunikačnej spoločnosti Caudwell Group) sa rozhodla zamestnávať deti v školskom veku už od štrnásteho roku života. Išlo o prácu na čiastočný úväzok, ktorej náplňou malo byť predvádzanie a predaj produktov ctižiadostivými mládežníkmi. Vyjadrenie z úvodu článku patrí Johnovi Caudwellovi, ktorý ešte donedávna bol vlastníkom spoločnosti Phones 4U.
Jeho vyhlásenie bezprostredne kritizovali najmä učitelia. Vyjadrili znepokojenie, že tieto plány budú odvádzať tínedžerov zo škôl a od vzdelávania, a konanie spoločnosti označili za odporujúce obchodnej etike. „Pravdaže to robím z komerčných dôvodov, ale na druhej strane budú mať mladí chlapci možnosť vidieť, aký je obchodnícky život,“ vyjadril sa J. Caudwell. Podľa zámeru mali tínedžeri pracovať najviac šesť hodín týždenne a končiť pred siedmou hodinou večer. V praxi to malo vyzerať tak, že pracovné hodiny počas školského roka budú rozvrhnuté na víkendy. Reakcie anglických žiakov na ponuku boli nadšené.