Keď rope odzvoní
Ak raz ropa naozaj dôjde, náhradný pohon príde vhod. Bude z čoho vyberať?
Optimistické odhady rátajú so zásobami ropy na ďalších tridsať rokov. Sú to však emisie, globálne otepľovanie a najmä rastúce ceny benzínu a nafty, ktoré nútia automobilky rozmýšľať nad alternatívnymi riešeniami pohonu.
Motorové symbiózy
Do prechodového obdobia vstupuje svet motorizmu. Veľkí aj malí výrobcovia sa snažia spájať nové technológie s osvedčenými. Dobrým príkladom sú takzvané hybridné jednotky, ktoré zväčša kombinujú klasický spaľovací motor s elektromotorom. Obe jednotky sa dopĺňajú, zároveň je prebytočná energia pri brzdení a pokojnej jazde vozidlom ukladaná v batériách na ďalšie využitie. Práve batérie sú však zatiaľ kameňom úrazu. Sú drahé, ťažké a objemné, navyše sú energeticky náročné na výrobu. Problematické je to aj s ich životnosťou, podľa využívania sa ocitnú na sklonku života už po troch až piatich rokoch. Výhodou hybridného pohonu je, samozrejme, znížená spotreba a auto netreba dobíjať elektrickým káblom.
Ďalšia symbióza vznikla na poli palív. Biopalivá nahrádzajú časť ropného derivátu rastlinnou zložkou. Napríklad repka olejná sa po nutnej chemickej kúre rada kombinuje s naftou, pričom dieselový motor treba len minimálne upraviť alebo vôbec nie. Smer biopalivá udala aj Európska únia. Tiež je však otázne, nakoľko sa táto technológia oplatí. Výroba biozložiek je pomerne náročná, ich nízke zastúpenie v zmesi s fosílnymi palivami trend nežiaducich emisií badateľne nezmení. V tomto ohľade je však zaujímavá najmä kooperácia biopalív napríklad s hybridným systémom pohonu.