Ľudské telo je mimoriadny fenomén, ktorý predstavuje svet sám osebe
Dospelý človek má 206 kostí, 75 kilometrov nervov, dva štvorcové metre kože a päť kilogramov nerastných látok... Uhlík v človeku by postačil na výrobu 900 ceruziek a fosfor na 2 500 zápaliek. Ani najmodernejšie technológie nemôžu súperiť s jedinečnosťou našich orgánov!
Ak sa vám čísla z úvodu článku nezdajú a pri ich čítaní pochybovačne dvíhate obočie, zapojili ste viac než tridsať svalov na tvári. A koľko by sa ich zapojilo pri informácii, že človek vážiaci v priemere 75 kilogramov sa skladá zo 40 až 60 miliárd buniek, čo je zhruba o desaťtisíc viac v porovnaní s ostatnými živými tvormi obývajúcimi našu planétu? Tieto bunky tvorí šesť miliónov miliárd molekúl, čo je niekoľkokrát viac než hviezd vo vesmíre, aspoň podľa najnovších odhadov astronómov. Molekuly sa skladajú z atómov, ktoré, pochopiteľne, nie sú voľne viditeľné. Keby mal atóm veľkosť jedného milimetra, bunka by musela mať minimálne desať centimetrov a človek (vysoký približne 175 cm) by dosahoval výšku 1 750 kilometrov.
Mozog: absolútny rekordér
Pokyn svalom na to, aby sa dali do pohybu, dáva náš mozog, ktorý sám je rekordérom. Aj keď tvorí len dve percentá z celkovej hmotnosti nášho tela (priemerný váži okolo 1,4 kg), skladá sa asi zo sto miliárd nervových buniek (neurónov), ktoré si prenášajú informácie pomocou stotisíc kilometrov dlhých nervových vlákien.