Garancie a zhodnotenia poistenia i sporenia
Na dobrovoľné dôchodkové sporenie alebo tretí pilier môže človek využiť rôzne finančné produkty. Príspevky si zároveň môže odpočítať z daňového základu, ak zmluvy spĺňajú podmienky určené zákonom o dani z príjmov. Každý z daňovo zvýhodnených produktov má svoje výhody aj nevýhody. Preto je dobré, ak si človek zváži všetky plusy aj mínusy konkrétneho produktu.
Doplnkové dôchodkové sporenie
Tento druh sporenia vznikol už pred desiatimi rokmi. Od začiatku tohto roka sa stalo opäť jediným produktom, na ktorý môže klientom prispievať ich zamestnávateľ a príspevky si zahrnúť do daňových výdavkov. Môže to urobiť až do výšky šiestich percent zo zúčtovanej mzdy zamestnanca. Inými slovami, môže ušetriť na dani z príjmov. Nevýhodou tohto produktu je konzervatívnosť investície, ktorá klientom poskytuje veľmi nízke zhodnotenie. A to aj napriek tomu, že nie je vopred garantované.
Kapitálové garantované životné poistenie
Jeho prvoradým poslaním je krytie poistného rizika. Až v druhom rade z časti poistného vytvára kapitál, ktorý poisťovňa zhodnocuje pri vopred danom garantovanom zhodnotení. Hlavnou výhodou tohto produktu je garancia zhodnotenia. Klient vopred vie, koľko peňazí mu poisťovňa vyplatí v prípade dožitia konca poistnej zmluvy. Na druhej strane je to aj najväčšou nevýhodou tohto produktu. Garantovaný úrok je totiž veľmi nízky. V súčasnosti maximálne 2,5 percenta ročne. Poistenému môže na tento typ tretieho piliera prispievať aj zamestnávateľ, no daňové zvýhodnenie si uplatniť nemôže.