Aj najlákavejší benefit stráca účinok, keď nespĺňa osobné potreby zamestnanca alebo o ňom pracovník nevie
Príspevok na životné poistenie či bývanie, nadštandardná zdravotná starostlivosť, lístky do fitnescentra a divadla, detské rekreácie, služobné auto, telefón. Požitky diametrálne odlišné, a predsa majú niečo spoločné. Na výplatnej páske sa neobjavia, no tvoria súčasť odmeňovania. Benefity. Z pohľadu zamestnanca i zamestnávateľa najjasnejšie vypovedajú o tom, že peniaze nie sú všetko.
Pri mapovaní zamestnaneckých výhod vo firmách pôsobiacich na Slovensku reagovali všetky spoločnosti veľmi ochotne a spravidla promptne. Niektoré boli menej komunikatívne pri otázke týkajúcej sa ich finančného vyjadrenia či rozdielov medzi jednotlivými skupinami pracovníkov. Pochopiteľne, konkurencia nemusí vedieť, čo všetko sa varí v domácej kuchyni. A ani závisť sme ešte na Slovensku neprekonali. Aj preto musíme dať za pravdu psychologičke Tatiane Lesayovej, ktorá hovorí: „Benefit je veľmi taktná a významná forma odmeňovania.“ Podľa nej dobre nastavené zamestnanecké výhody spĺňajú úlohu motivácie na vyšší výkon a prispievajú k zotrvaniu vo firme. „Ide o nepriamu hmotnú formu odmeňovania, ktorú zamestnávateľ dobrovoľne poskytuje nad rámec povinne určených dávok. Pravda, ak na ne má,“ zdôrazňuje T. Lesayová.
Viac zarobíš, viac dostaneš
Objem a štruktúra benefitov je priamo úmerná tomu, nakoľko je firma úspešná a či zamestnávateľ považuje zamestnanecké výhody za dôležité pri motivácii pracovníkov. Vzťah medzi zamestnaneckými výhodami a mzdou zdôrazňuje aj Štefan Norulák, manažér oddelenia informačných služieb zo spoločnosti Hay Group: „Medzi výškou mzdy a benefitmi existuje veľmi úzke prepojenie. Firmy, ktoré ľudí dobre platia, poskytujú aj zaujímavé zamestnanecké výhody – a naopak.“