O americkom prezidentovi Georgeovi W. Bushovi sa neraz hovorí ako o štátnikovi, ktorému jeho tvrdohlavosť prináša niekedy viac starostí než úžitku. Tak to bolo i pred dvoma rokmi, keď dosadil do kresla prezidenta Svetovej banky svojho ideologického spojenca Paula Wolfowitza.
Podráždil tým väčšinu európskych partnerov a tí koncom mája tohto roka nervózne čakali na rozhodnutie Bieleho domu, koho vymenuje do čela Svetovej banky (SB) po vynútenej demisii Paula Wolfowitza. Výber padol na skúseného a obchodu rozumejúceho diplomata Roberta Zoellicka – a Európania si vydýchli. Aj Nemecko, lokomotíva európskej ekonomiky, je spokojné. R. Zoellick má dokonca nemeckých predkov a pred necelým dvadsaťročím diplomaticky pomáhal pri zjednocovaní rozdeleného Nemecka. Vstúpi po očakávanom uvedení R. Zoellicka do funkcie 1. júla Svetová banka do zlatej éry transatlantickej spolupráce v prospech ľudstva?
Čas na reformy
Medzi Spojenými štátmi a západoeurópskymi krajinami vládne už po niekoľko desaťročí neoficiálne uzrozumenie o rozdelení vrcholových postov v dvoch kľúčových medzinárodných finančných inštitúciách. Šéfovské kreslo v Medzinárodnom menovom fonde obsadzuje Európan a vo Svetovej banke Američan.