Pohľad na vec
Zločin a trest
Čínska polícia zakázala činnosť spravodajského internetového portálu so sídlom v Pekingu, na ktorom mali webové stránky Svetová banka, niekoľko agentúr OSN a mnoho zahraničných humanitárnych organizácií. Slovenská polícia na jeden deň „zrušila“ zhruba tritisíc stránok. Čínsky portál údajne porušoval zákony týkajúce sa uskutočňovania spoločenských prieskumov, za ktoré v tejto krajine môžu považovať akékoľvek rozhovory s občanmi. Policajti na Slovensku chceli odhaliť hackerov, ktorí sa nabúrali do Národného bezpečnostného úradu. Hoci z rozdielnych motívov urobili Číňania i Slováci to isté. Ukázalo sa, že bez ohľadu na zemepisnú šírku sa štátne autority uchyľujú k zákazu vždy, keď si nevedia rady. Potvrdilo sa tiež, že všade tam, kde existuje aspoň trocha slobody, nastupuje aj veľká snaha obmedziť ju. Ak čínsky prístup vykazuje známky ideologického boja celkom otvorene, slovenskí policajti hovoria o boji s kriminalitou. Krádež údajov zo servera akejkoľvek inštitúcie je nepochybne odsúdeniahodný čin. Ibaže trest by mal stihnúť páchateľa a nie iných ľudí. Policajti nemajú radi pochybnosti o svojej práci, ibaže v tomto prípade nedali šancu ani zhovievavosti. Kriminalita vo virtuálnom svete internetu nie je nový fenomén, prinajmenšom nie je taký nový, aby ospravedlňoval amaterizmus polície. Internet je ako nôž. Dá sa použiť alebo zneužiť. Napriek tomu, že občas asistuje pri zločine, nikomu ešte nenapadlo zobrať nože všetkým ľuďom. Pred časom policajti zabavili v jednej advokátskej kancelárii počítače a získali tak prístup k údajom, ktoré nesúviseli s prípadom. Dôvodom vraj bola naliehavosť a snaha o rýchle vyšetrenie. Lenže hackerský útok na Národný bezpečnostný úrad sa odohral pred rokom. Razancia, s akou policajti zabavili servery, iba potvrdila ich nepripravenosť. V mene spravodlivosti konali neprávosť. Zrejme stále platí, že kto má v ruke kladivo, vidí vo všetkom klinec.
udalosť
Spievajúci obchodník
Ak o spievaní Jamesa Blunta existujú pochybnosti, o obchodníckom talente presvedčil. Britský spevák nedávno priznal, že bol až donedávna takmer závislý od predaja čohokoľvek cez internetový portál eBay. Vrcholom bolo, keď prostredníctvom neho predal vlastnú sestru. „Bola to tá najhlúpejšia vec, akú som urobil. Čakal som na vydanie prvého albumu a popritom som predával takmer všetko, čo som mal, cez internet, samozrejme,“ povedal pre magazín GQ. „Raz som prišiel domov a našiel som sestru v slzách, lebo sa nevedela dostať na akýsi pohreb v Írsku. Letiská štrajkovali, trajekty mali prázdniny a nešiel žiaden vlak. Nakoniec som na eBay zavesil oznam s textom: Dáma hľadá rytiera v žiarivej zbroji. Potrebujem sa dostať na pohreb v Írsku, prosím o pomoc! Krátko nato sa začali valiť ponuky a vyhral chlapík, ktorý mal vlastnú helikoptéru a odviezol ju na pohreb. To bolo pred troma rokmi, teraz ich čaká svadba,“ dodal spevák hitu You’re Beautiful.
webová správa
Mapy na mieru
Spoločnosť Google spustila novú službu, ktorá umožňuje používateľom vytvoriť si vlastné mapy s ľubovoľnými označeniami lokalít. Na prácu s MyMaps si používatelia môžu vybrať z ponuky vyše sto miniaplikácií, vytvorených nezávislými softvérovými vývojármi. Na stránke maps.google.com nájdu návštevníci odkazy na viacero pracovných miniaplikácií, ktoré Google nazval Maplets. Medzi aplikáciami sú aj programy, prostredníctvom ktorých si používateľ môže pripojiť fotografie k lokalitám na Google Maps. Môže si cez mapu nájsť aj informácie o cenách nehnuteľností či nájsť najlacnejšiu čerpaciu stanicu v okolí.