Každý Bratislavčan pozná niekoho, kto v prvej polovici deväťdesiatych rokov vyhlásil za nemorálnu nehoráznosť šesťsto korún za štvorcový meter stavebného pozemku za mestom. Dnes si tlčie hlavu, že ponuku nebral. Ak chce stavať, akceptuje bez reptania aj štvornásobok. Nové časy zo všetkých majiteľov panelových králikární vygenerovali milionárov.
Akékoľvek počty, prepočty a predpovede v Bratislave zlyhávajú. Pred tridsiatimi rokmi stál trojizbový družstevný byt okolo tridsaťtisíc plus ďalších tridsaťtisíc bolo treba splácať tridsať rokov. Po „nežnej“ však prišla možnosť družstevné byty odkúpiť do osobného vlastníctva a potom aj predávať. A tak sa pred desiatimi rokmi ten istý byt dal odrazu predať aj za milión, pred piatimi najmenej za poldruha a dnes sa majiteľ nerozpakuje pýtať tri milióny. A možno ich aj dostane. Veď tri izby v novostavbe sú za štyri, päť i viac miliónov. Akokoľvek hovoria politici o biede, v Bratislave to veľmi neplatí.
Nechajme bokom päťhviezdičkový River Park na dunajskom nábreží, kde je štvorcový meter za 130-tisíc korún a byt podľa veľkosti od 10 do 70 miliónov korún. Neskúmajme, či je reálny názor developera, že to sú iba ceny uvádzacie a štvorcový meter môže vyskočiť aj na 160- až 200-tisíc korún. Zrejme môže, lebo v každej krajine je určitá, hoci pomerne veľmi úzka vrstva mimoriadne solventných, ktorou takéto sumy nezamávajú. Preto má River Park aj ďalších, len o čosi lacnejších nasledovníkov pri Dunaji v komplexe Eurovea či na Kolibe.