Rozsiahla štúdia ukázala, že ľudia s podpriemernou inteligenciou sú rovnako bohatí ako tí, ktorí sa pýšia vysokým inteligenčným kvocientom. Čo rozhoduje, že jeden človek je úspešnejší ako druhý bez ohľadu na IQ?
Vdvadsiatom storočí sme sa dostali do pasce IQ. To znamená, že ľudia si automaticky spájajú jeho vysokú hodnotu s predpokladom, že čohokoľvek sa ten človek chytí, bude to robiť vynikajúco. A napriek tomu deti, ktoré majú nadpriemernú inteligenciu, sa často len ťažko včleňujú do kolektívu a nosia zo školy zlé známky. Hoci ako žiaci urobili test najlepšie z celej republiky, po dvadsiatich rokoch robia taxikárov alebo poštárov. A prekvapujúco tí, ktorých IQ často nepresahuje priemernú úroveň, dosiahnu v podnikaní, biznise a živote celkove oveľa viac.
Inteligencia a IQ
Vedcov začalo zaujímať, prečo je to tak. V prvom rade nemožno zabúdať, že pojmy inteligencia a inteligenčný kvocient neznamenajú to isté. Inteligenčný kvocient je len jednou z premenných, ktoré ovplyvňujú celkovú inteligenciu človeka. Inteligencia je zase istá všeobecná schopnosť na primeranú reakciu v situácii, kde nepostačuje skúsenosť.